1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. TİS, KİT ve Kadroya Geçen İşçilerin 1.100 TL Yardım Beklentisi
TİS, KİT ve Kadroya Geçen İşçilerin 1.100 TL Yardım Beklentisi

TİS, KİT ve Kadroya Geçen İşçilerin 1.100 TL Yardım Beklentisi

İşçiler Aile ve Çocuk Yardımının Yanı Sıra Giyim Yardımı Talep Ediyor. Toplu sözleşme görüşmelerinde işçiler memurlar gibi yardımlardan yararlanmak istediğini ifade etti.

A+A-

Kamuda çalışmakta olan 200 bin işçiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri için istek ve talepler netleşiyor. Başlıklardan biri de işçilerin sosyal yardımlardan yararlanması oldu. Memurlara aile ve çocuk yardımı ile çeşitli durumlarda giyim yardımı da yapılıyor. Kamuda çalışan işçiler bu yardımdan kendilerinin de yararlandırılmasını istiyor.  Memura verilen 410 TL aile ve çocuk yardımına ek olarak giyim yardımı isteniyor. İlk yıl için 500, ikinci yıl için 600 TL olmak üzere toplamda 1.100 TL giyim yardımı yapılması isteniyor. 

KİT’ler de Gündemde
KİT’lere kadro için atılan adımlar nihayete erememişti. KİT’ler bu sene de toplu sözleşme görüşmelerinde olacak 100 bin KİT çalışanına kadro ve mali haklarda iyileşme için pazarlık yapılacak. Türk-İş bu konuda ilerleme kaydetmeyi umuyor. 

Kadroya geçe taşeronlar 4D’li olmuşlardı. Bu kişilerin zam oranı yüzde 4+4 olarak belirlenmiştir. Zam oranı enflasyonun altında olduğu için mali ve özlük haklarında iyileşme bekliyor. Bu yüzden TİS görüşmelerine dahil edilerek 2021’e bırakılmayacak.

Açıktan atanan ve kamuda çalışan işçilerin TİS’ten doğan haklarının hizmet yılları emsal alınarak yapılması talep ediliyor. 

TİS yürürlük tarihi ve imza tarihi arasında oluşan ücret ve diğer ödeme farklarının gecikmeden işçiye ödenmesi talep edilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum