TİS Öncesinde İlk Hamle Taşeronlar Kanadından Geldi

TİS Öncesinde İlk Hamle Taşeronlar Kanadından Geldi

7 Ağustos 2020 son dakika taşeronlar haberlerinde bu gün. 2017 yılında kadroya geçirilen taşeron işçilerin iş kollarında değişiklik ön gören düzenlemenin iptali sendikaların görüşmeler öncesi ilk adımı olarak dikkat çekti.

2020 Toplu İş Sözleşmesi için artık son dönemece girildiği görülüyor. Pandemi dolayısıyla Mayıs ayında yapılması gerekirken 3 ay süre ile yasaklanan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin Ağustos ayı itibariyle hazırlıkların tamamlanması ile birlikte resmi görüşme takviminin kısa süre açıklanması bekleniyor. Toplu iş sözleşmesi için resmi tarihler belli olduktan sonra taraflar arasında görüşmelerin vakit kaybedilmeden başlaması bekleniyor. Resmi bir açıklama yapılmamış olsa da görüşmelerin Eylül ayı sonuna kadar bitirilmesi planlanıyor.

TİS Görüşmeleri Son Yılların En Kapsamlısı Olacak

Yakın zamanda başlayacak olan TİS görüşmelerin son yıllarda ki en hararetli ve kapsamlı görüşmelere sahne olacağı düşünülüyor. Bu görüşmelerde maaş zammı, tayin hakkı, görev tanımından yüzdelik dilim düzenlemesi, taşerondan kadroya geçen işçilerin özlük ve sosyal hakları başta olmak üzere çok sayıda önemli konunun yer alacağı ön görülüyor. Sendikalar bu noktada tüm hazırlıklarını yaparken bu sene taviz vermeme noktasında ortak bir tavır sergilenmesi planlanıyor.

Taşerondan Kadroya Geçen Çalışanlar İçin İlk Talep Geldi

Kamuda çalışan yaklaşık 900 bin kamu işçisi Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin nasıl şekilleneceğini büyük bir merak içinde bekliyor. Resmi olarak görüşmeler başlamasa bile özellikle kadroya geçirilen taşeron işçilerin yaşadıkları haksızlıkları gidermeye yönelik bazı taleplerin de dile getirilmeye başlandığı görülüyor.  Konu ile ilgili olarak ilk adım ise Hak İş

Sendikası tarafından atıldığı görülüyor.

Hak İş Sendikası Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçi olarak çalışırken kadroya alınan ve 4/D statüsüne geçirilen personellerin iş kollarında değişiklik öngören düzenlemenin mutlak suretle iptal edilmesi gerektiği yönündeki görüşlerini kamuoyun ile paylaştı. Mahmut Arslan’ın yüksek sesle dile getirdiği bu talep ile ilgili yaptığı açıklamada, "kanun tarafından istemediği halde zorlanmak suretiyle bir işçinin iş kollarında değişiklik yapılmasının oldukça yanlış ve kanunen haksız olduğu’’ ifadelerini kullandığı görüldü. Bu yönde bir iptal olursa taşeron olarak çalışırken kadroya geçen çalışanlar istedikleri sendikaya üye olma imkanına sahip olacağı ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum