TİS sürecinde Taşeronlar için asıl iş kolu talebi

TİS sürecinde Taşeronlar için asıl iş kolu talebi

Ülke genelinde birçok alanda farklı niteliklerde kamu işçisi ve taşeron işçi unvanları ile hizmet vermeye devam eden taşeronlar için TİS süreci önem kazanmaya devam ediyor. Taşeronların asıl iş kolu için talebi sendikalara bildiriliyor…

Kamuda hizmetli ve işçi statüsünde hizmet vermeye devam eden ve kadrolu ile kadrosuz olarak farklı uygulamalara tabi tutulan taşeronlar için 2020 yılı önem arz etmeye devam ediyor. Taşeronlar için talepler listeleniyor.

Taşeronların Sorunları

Taşeron işçi statüsünde farklı birimlerde görev yapan işçilerin uzun zamandır süren sorunlarının büyük bir çoğunluğu henüz bir çözüme kavuşmuş değil. Taşeronlar özellikle kadro ve sosyal hakları konusunda sorunlar yaşamaya devam ederken; aynı zamanda maaş iyileştirme taleplerini ve özlük haklarındaki noksanlıkların da tespiti ile gereğinin yapılmasını talep ediyor.

2020 TİS Süreci

Bilindiği üzere son yıllarda mevzuatta geçerli olan TİS maddeleri 1 Temmuz 2020 itibari ile lağvedildi. Söz konusu durumun yerine ikame edilmesi için 2020 yılı TİS sürecinin başlamasını bekleyen taşeronlar için süreç önem kazanmaya başladı.

Koronavirüs sürecinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 ay süre ile ertelenen TİS sürecinde inisiyatif kullanılmadı ve normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte 3 ay ilave erteleme kararı alınmadığı beyan edildi.

İlerleyen haftalarda taşeron işçilerin öncelendiği konuların masaya yatırılması beklenirken; Eylül 2020 döneminden önce TİS maddeleri üzerinde uzlaşma sağlanması bekleniyor.

Taşeronlardan Asıl İş Kolu Talebi

Birçok sektör ve unvanda farklı görevlendirmelere maruz bırakılan taşeron işçilerin yeni dönem TİS görüşmelerinde asıl iş kolu olarak nerelerde ve hangi şartlarda görevlendirileceklerinin bilinmesi ve tespit edilmesi talep ediliyor.

Sözde değil, içerik olarak da kadrolu olmak isteyen taşeronlar için asıl iş gücü kolunun tescil edilmesi ile birlikte hem taşeron işçilerin vasıf kazanarak yöneticilerin gözünde her işi yapması gereken taşeronlar algısından kurtulması hem de iş hakları dahilinde daha tutarlı mesai saatleri ve çalışma koşulları ile hizmet vermesi amaçlanıyor.

Sendika Transferlerine Tepki Var!

TİS görüşmelerinde yetkili sendika mensubu işçilerin haklarının masaya yatırılacağı ve söz konusu sürece kadar yetkili sendikalardan bir tanesine transfer olunması için baskı yapıldığı iddia edilirken; taşeronlar ise bu süreçte yasaların izin verdiği ölçüde sendikalaşmanın devam etmesi gerektiğini ve sendika bazında ayrıştırmaya değil; birleştirilmeye ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.