1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. TİS, Taşeronu Yine Mağdur Etti
TİS, Taşeronu Yine Mağdur Etti

TİS, Taşeronu Yine Mağdur Etti

Türk-İş tarafından toplu iş sözleşmesi imzalanmış olsa da TİS’de yer almayan 1 milyon taşeron işçi hayal kırıklığına uğradı.

A+A-

Taşerona Hiç Bir Hak Yok
Kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kısa bir süre önce sona erdi. Ancak elde edilen sonuç işçileri memnun etmedi. Hatta Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’ın mikrofon kapalıyken söylediği skandal sözleri TİS’e gölge düşürdü. 

İşçilerin hayal kırıklığı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Türk-İş ve Hak-iş tarafından görüşmelerden önce 4D’li sürekli işçiler ile belediye taşeronun masada görüşüleceği sözü verilmişti. Ancak TİS uzlaşma ile sona erdi ve bu işçilerin esamesi bile okunmadı. Bu işçilerin sorunlarının gündeme getirileceği vaat edilmişti. Ergün Atalay’ın sözünü ettiği ‘uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle’ sözü taşeron için mi söylenmiştir. Görüşmeler uzatılmasın, iş karışmasın diye taşeronun haklarından feragat mi edilmiştir?

Atalay, taşeronun beklentilerini boşa çıkardıklarını, müjdeli bir haber yerine kötü haber verdiklerini kabul etmiştir. Hak-İş de bakan Selçuk’la imzaladıkları protokolde kamudaki taşeron işçilere yer vermemiştir. Kamu işçilerine verilen zam aynı şekilde Hak-İş çalışanlarına da verilmiştir. Sürekli işçiler, belediye işçileri ve taşeron işçiler ise protokole dahil olmamıştır. 

Taşeronun Maaş Kaybı Devam Edecek
Taşeron işçiler kadroya geçirilme vaadi ile toplu sözleşme hükümlerini kabul etmek zorunda bırakılmıştı. Bu yüzden 2020’ye kadar bu toplu sözleşmeye tabi olmaya devam ediyorlar. Ancak sözleşme işçilerin aleyhine sonuçlar doğurduğu için her geçen gün maaş kaybı yaşıyorlar. 

Kadrolu taşeronlar 2020 sonuna kadar sadece 4+4 zam alacaktır. Enflasyon farkı ve diğer mali hakları yoktur. Enflasyon ise yüzde 4’ün çok üzerinde gerçekleşmiştir. İşte bu yüzden işçinin aldığı zam, enflasyonu bile karşılamıyor. İşçilerin maaşına zam yapılmasını bırakın, her geçen gün maaşları eriyor. Toplu sözleşmenin geçerli olduğu son 1,5 yıllık süreçte işçini maaşı tam olarak yüzde 18 değer kaybetti.

Taşeron işçiler hiç değilse kendilerine de enflasyon farkının ödenmesini istiyor. Aksi takdirde taşeron işçi mağdur edilmeye devam edecektir. Maaşlarına zam artık hayal olmuştur, ancak hiç değilse değer kaybının önüne geçilmesini istiyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum