Toplu İş Sözleşmesi Yapıldı! Tüm Çalışanlara Yüzde 20 Zam

Toplu İş Sözleşmesi Yapıldı! Tüm Çalışanlara Yüzde 20 Zam

Belediye'de kadro alan taşeron çalışanlar için yüzde 20 zam yapıldı. 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile tüm belediyede çalışanlara yüzde 20'lik zam verildi. Zam alan 4/D çalışanlara dair detaylar ve zam alan toplam sayısı haberimizde.

659 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 4/D kamu işçisi statüsü alan taşeron çalışanlar için 2021 zam oranları kurumlar bazında açıklanmaya devam ediyor. Son olarak Hak-İş konfederasyonu ile Malatya Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesinde KHK'lı çalışan toplam 2 bin 200 personele yüzde 20 zam yapıldı.

Her İşçiye Ortalama 560 TL Zam

Büyükşehir Belediyesinde kadro alan taşeron işçiler için 2021 yılı zam oranları sonucu ortalama net zam da belli oldu. % 20'lik zamla ortalama işçi maaşlarına 560 TL ücret artışı verildi. 2 bin 200 çalışan için 2021 yılı zammı Hak-İş ile Belediye yetkilileri arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi sonucunda elde edildi.

Heyet olarak yüzde 11.80 olan maaş zammı, Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın da talebiyle % 13 olarak belirlendi. Bu kapsamda sosyal artışlarla birlikte net maaş zammı % 20’ye çıkartılmış oldu açıklamasına yer verildi.

1 Temmuz 2020 Tarihi İtibarıyla Geçerli

Yapılan Toplu İş Sözleşmesinin 1 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla geçerli olduğu ve geriye dönük olmak üzere verileceği açıklandı. % 13 zammın yanı sıra sosyal yardım fişi miktarı da 200 TL olarak açıklandı. Diğer sosyal yardımlarla birlikte Belediye'nin taşeron kadrosu alan çalışanlar için zam miktarı ortalama 560 TL olarak hesaplandı ve bu da yüzde 20'ye tekabül ettiği belirtildi.

Doğu Anadolu Bölgesinde Taşeron Kadrosuna İlk Toplu Sözleşme

Malatya Büyükşehir Belediyesi Doğu Anadolu Bölgesinde Büyükşehir olarak taşeron kadrosu alan çalışanlar için ilk toplu sözleşme yapan belediye olduğu ifade edildi. 2 bin 200 çalışanın tek başına değerlendirilmediğini toplu sözleşmenin 10 bin kişinin toplu sözleşmesi olduğu belirtildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.