1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Toplu Sözleşme Dönemi Öncesi Gözler Enflasyonda
Toplu Sözleşme Dönemi Öncesi Gözler Enflasyonda

Toplu Sözleşme Dönemi Öncesi Gözler Enflasyonda

Mayıs ayı enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra toplu sözleşme görüşmelerinden önce sadece Haziran ayı enflasyon rakamları kaldı. Alım Gücü Düştü...

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı olarak görev yapan Önder Kahveci, toplu sözleşme görüşmeleri yaklaşırken memurların alım gücünün artırılması gerektiğini ifade etti. Ekonomide son dönemlerde yaşanan dalgalanmalar ve aynı zamanda enflasyonun artması sonucu alım gücü düştü. Bu nedenle toplu sözleşmede yaşanan kayıpların telafi edilmesi isteniyor. Toplu sözleşmelerde öncelikli olarak zam konusu gündeme getirilecek. Sonrasında ise özlük haklarına ilişkin diğer konular gündeme getirilecek. 

Sözleşmeli memurluğun sona erdirilmesi konusunda da talepler yöneltilecek. İlk etapta sözleşme sürelerinin kısaltılması istenmişti. Ancak bu konuda hükümet söz vermesine rağmen bir adım atılmadı. Zaman içerisinde adım atılması bekleniyor. Ancak sözleşmeliliğin tamamen kaldırılması pek de mümkün görülmüyor. Zira personel ihtiyacının bulunduğu bölgelerde sözleşmeli personeller istihdam edilmekte ve bu sayede sorun çözülmektedir. 

Toplu sözleşmede gündeme getirilecek konulardan birisi de yardımcı hizmetler sınıfının genel hizmetler sınıfına geçirilmesi olacaktır. Son olarak mübaşirler bu şekilde sınıf değiştirmişti. Bu sayede özlük haklarında ciddi bir iyileştirme yaşandı. Ancak diğer kamu personeli de bu gelişmelerden faydalanmak istiyorlar. Dolayısıyla bu konu da toplu sözleşme görüşmelerinde dile getirilecektir. Bu sayede memurların hakları savunulacak. Toplu sözleşme görüşmelerinden elde edilen haklar kamuoyu ile de paylaşılacak ve kazanımlar duyurulacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.