1. HABERLER

  2. HABER

  3. Toplu Sözleşme Görüşmelerinde İş Riski Zam Talebi
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde İş Riski Zam Talebi

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde İş Riski Zam Talebi

Çalışma koşulları riskli olan personel ile rahat ortamda çalışan personel arasındaki fark iş riski zammı ile giderilmelidir.

A+A-

Ücrette Adalet Sağlanmalıdır
666 sayılı KHK ile aynı unvanlı personele aynı ücret verilmesi uygulaması hayata geçmiştir. Bu uygulama ile eşitliğin sağlanması hedeflense de adalet sağlanamamıştır. Çünkü aynı unvana sahip olan iki personelden biri rahat koşullarda çalışırken, diğeri zor koşullar altında çalışıyor olabilir. Her işin doğası farklı olduğu için işin yoğunluğu, risk derecesi gibi şartlar da gözetilmelidir. 

657 sayılı Kanunun 147'nci maddesinde iş güçlüğü zammı ile iş riski zammı düzenlenmiştir. Niteliği ve çalışma şartları zor olan işlerde çalışan personele iş güçlüğü zammı ödenir. Ancak bu düzenleme sembolik olarak kalmıştır ve uygulamada hayat bulmamaktadır. Personelin hayatını ve sağlığını tehdit eden hizmetlerde çalışan kişilere iş riski zammı ödenmelidir. Böylece sadece ücrette eşitlik değil, aynı zamanda adalet de sağlanacaktır. Eşit olmayan işe eşit ücret vermek adaleti sağlamaz.

TİS Çetin Geçecek
İşte bu nedenle görüşmeleri başlayan toplu iş sözleşmesinde tekliflerden biri de bu olacaktır. Bu sene oldukça çetin geçecek olan TİS görüşmelerinde iş riski zammı da talep edilecektir. Görüşmelerdeki talepler sendikalardan toplanmış ve hükümete sunulmak için üzerinde çalışma yapılmaktadır. Böylece işçilerin sorunları bir nebze olsun çözülmeye çalışılacaktır. Umarız ki bu teklifler kabul edilerek işçilerin şartları iyileştirilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.