1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Memura Becayiş Hakkı Yer Almalıdır
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Memura Becayiş Hakkı Yer Almalıdır

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Memura Becayiş Hakkı Yer Almalıdır

Kamuda çalışan personelin nakil hakkına sahip olabilmesi için toplu sözleşme görüşmelerinde becayiş pazarlığı yapılmalıdır.

A+A-

Becayiş Hakkı Verilmelidir
Toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayının biri itibariyle başlayacaktır ancak ön görüşmeler başlamıştır ve talepler alınmaya devam etmektedir. Ağustos ayı başında başlayan görüşmeler Ağustos sonunda bitecek ve zam oranı belli olacaktır. 

Toplu iş sözleşmesi için taleplerden biri de becayiş hakkıdır. Memurların tayin hakkı olsa da oldukça sınırlıdır. Aynı kurum bünyesinde çalışan memurlar, amirin onayı ile aynı sınıftaki memurlar ile yer değiştirebilmektedir. Yani üniversiteler, belediyeler ve bunlara benzer kurumlarda tayin hakkı yoktur.

Memurun tayin hakkı konusunda amire takdir hakkı verilmesi de nakilleri oldukça sınırlamaktadır. Amirler aday memur ile asil memurun yer değiştirmesine ya da şef ile memurun yer değiştirmesine izin vermemektedir. Böylece yer değiştirme daha da kısıtlanmaktadır. 

Memurun Nakil Sıkıntısı Giderilmelidir
Toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sırasında sadece zam oranı değil, becayiş de görüşülmelidir. Memura verilecek olan kamu kurumları arası karşılıklı yer değiştirme imkanı ile nakil hakkı genişletilecektir. Böylece eş durumundan tayin olamayan memurun da aile bütünlüğü sağlanacaktır. Becayişte yetki atamaya yetkili amirde olacaktır ve takdir hakkının etkisi azalacaktır. Böylece personelin iş verimi de artacaktır. 

Devlet Personel Başkanlığı eli ile tek elden yapılacak olan becayiş sayesinde uygulamada sorunlar yaşanmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.