1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Ne Elde Edildi?
Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Ne Elde Edildi?

Toplu Sözleşme Görüşmelerinde Ne Elde Edildi?

Kamu Personeli için Memur-Sen ve hükümet arasında devam eden ve olumsuz sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerindeki kazanımlar açıklanmalıdır.

A+A-

Görüşmelerde Ne Oldu?
Memurun zam pazarlığı için yetkili sendika Memur-Sen ile hükümet 5. Toplu sözleşme görüşmelerinde masaya oturmuştu. Şu ana kadarki görüşmelerde uzlaşma ile sona eren görüşmeler bu sene ilk defa uzlaşmazlıkla son buldu. 

Kamu Personeli için görüşmeler başlayınca Memur-Sen tekliflerini sundu. Hükümet tarafından sunulan iki teklif de Memur-Sen’in teklifinin yanından geçmeyince masada uzlaşma sağlanamadı ve karar yetkisi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na kaldı. 

Bu görüşmeler esnasında temel anlaşmazlık memurlara yapılacak olan genel zam konusunda oldu. 2020 ve 2021 yılları için memura yapılacak zam oranında anlaşma sağlanamadı. Ancak bunların dışındaki diğer teklifler ve isteklerin akıbeti de bilinmiyor. 

Memur-Sen masada hangi kazanımları sağlamıştır, hangi konularda uzlaşılırken, hangi konularda anlaşma sağlanamamıştır gibi soruların cevabını kamuoyu merak etmektedir. 20 günü aşkın süredir devam eden görüşmelerde hiçbir konuda anlaşma sağlanamamış mıdır?

Açıklamalar Yetersiz
Masada anlaşılamamasından ötürü hem Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hem de Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamalarda bulunmuştur. Ancak açıklamalar yüzeysel kalmış ve hiçbir bilgi açıklanmamıştır. Her iki taraf da bundan sonra karar makamının hakem heyeti olduğunu söylemiştir. Ancak hakem heyeti hangi konularda karar verecektir? 

Yalçın’ın açıklamasında sunduğumuz tekliflerden azımsanamayacak kadarı kabul görmesine rağmen, hiçbir teklif kabul edilmemiş gibi tutanak tutulması açıklaması da akıllarda soru işaretine neden oldu. Masada kazanılan haklar nelerdir ve bu haklar yok sayılarak hakem heyeti yeniden değerlendirme mi yapacaktır? 

Memur-Sen’in 20 gündür masada elde ettiği hakların yok sayılmasına tepkisi olmayacaktır. Bu hakları kamuoyuna açıklayarak memurların desteğini alma yoluna gitmesi elini güçlendirecektir. Memuru bizzat ilgilendiren böyle bir konuda sessizliğini koruyan bakanlık ve sendikaların en kısa sürede açıklama yapması gerekiyor. Açıklama yapılması Halide masada yaşananlar netlik kazanacaktır. 

Kamu görevlileri hakem kurulu tarafından kara verilmeden önce kamuoyu bilgilendirilmeldir. Yoksa memur hangi haklarını nerede kazandığını bilemeyecek ve sendikaya olan güven ile hükümete olan sadakat zedelenecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum