Trafik Sigortasında Yeni Düzenleme İle Neler Değişti

Trafik Sigortasında Yeni Düzenleme İle Neler Değişti

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile trafik sigortasında yaklaşık 23 milyon sürücüyü ilgilendiren yeni kararlar alındı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı 23 milyon sürücüyü yakından ilgilendiren trafik sigortasında iki önemli değişiklik yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ kapsamında yapılan birinci önemli değişiklik; Trafik sigortasında her ay yüzde 1.5 oranındaki fiyat artışı yüzde 0.75’e düşürüldü ve bununla beraber Yıllık artış yüzde 9'u geçemeyecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğ kapsamında yapılan birinci önemli değişiklik; Sermayesi yetersiz olan sigorta şirketlerine de trafik sigortası satma sınırlaması getirildi. Yani, Her ay yüzde 1.5 oranındaki fiyat artışı yüzde 0.75'e düşürüldü. Sigorta şirketlerine sermayeleri oranında trafik sigortası satma sınırlaması getirildi.

Bu kararla; Hazine ve Maliye Bakanlığı sigorta şirketlerinin her ay yasal olarak sigorta fiyatına yapıkları zam oranını yarı yarıya düşürdü.

Trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması kapsamında sigorta şirketlerine, her ay sigorta primlerini yüzde 1.5 oranında arttırma hakkı tanınmıştı. Bu da yıllık yüzde 18'lik artış anlamına geliyordu. Bakanlık çıkardığı genelge ile aylık fiyat artışını yüzde 0.75'e düşürdü. Yıllık artış yüzde 9’u geçemeyecek.

Böylelikle; Haziran ayından sene sonuna kadar sigorta Şirketleri, trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 0.75 oranında arttırabilecek. Yeni düzenleme ile 2021 yılında ise bu oran yüzde 1'e çıkacak ve gelecek senenin başından itibaren sigortacılar trafik sigortası fiyatlarını aylık yüzde 1 oranında arttırabilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum