TSK ve Jandarma Personel Alım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

TSK ve Jandarma Personel Alım Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Yayımlanan ilan ile birlikte; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’na dair Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde değişiklik yapıldığı ilan edildi.

10 Mayıs 2019 tarihli yayımlanan resmi gazete ilanında yer alan bilgilere göre, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde ve bahsi geçen diğer güvenlik komutanlıkları bünyesinde yönetmeliğe dair değişiklik yapıldığı ilan edildi.

Yapılan değişikliğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile çıkmasının ardından; yapılan değişikliklerin Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde uygulanacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının bulunduğu yönetmelik değişikliğinde yer alan maddeler göre değişikliğin yapıldığı madde; 31.10.2016 tarihli ve 2016/9431 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı olan; Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin 72 nci maddesinin ilk fıkrası olarak ilan edildi.

Bir diğer değişiklik 3713 sayılı kanunu kapsarken; konu dahilinde malul olan sözleşmeli subay ve astsubayların yeniden göreve dönmeleri konusundaki işlemlerin ilgili yönetmeliğin 47 maddesine göre yapılacağı açıklandı.

İlgili değişiklikler için 73. Maddeye; “ilgili yönetmeliğin 72.maddesi gereğince tekrar göreve dönmesi uygun bulunan sözleşmeli subay ve astsubaylardan muvazzaf subaylık ve astsubaylık statüsüne geçmek için 72.maddenin birinci fıkrası uyarınca başvuruda bulunan personellerin durumu, yeniden göreve dönen vazife malulü subay ve astsubayların sağlık yeteneklerine göre değerlendirilir” ibareleri eklendi.

Ayrıca yönetmelikte yer alan karar merci olan Bakanlar Kurulu ibaresi; Cumhurbaşkanı olarak değiştirildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum