TÜBİTAK Araştırmacıları Evlerine Dönüyor

TÜBİTAK Araştırmacıları Evlerine Dönüyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından 2010 yılında başlatılan program kapsamında 452 araştırmacı dönüş yaptı.

Büyük Şirketlerden Dönüş Yapılıyor

TÜBİTAK Yurda Dönüş Burs Programı kapsamında, 2010’dan bu yana 452 araştırmacı Türkiye’ye dönüş yaptı. Birçok büyük teknoloji firmasında yer alan 127 bilim insanı da dönüş yapıyor. Türkiye’deki büyük üniversitelerde göreve başlayan akademisyenlerin doktora öğrencisi yetiştirmesi bekleniyor.

Tersine Beyin Göçü İçin Çalışmalar Yapılıyor

TÜBİTAK’ın söz konusu programla beraber temel amacı tersine beyin göçünü sağlamak. Bu yönde yapılan çalışmalarla birçok farklı yerlerden de dönüş hedefleniyor. 127 bilim insanından bir kısmının döndüğü ve bir kısmının da bahar döneminde ülkeye geleceği biliniyor. Bu kişilerin de gelmesiyle toplamda 579 kişi tersine dönüş yapmış olacak. 

Başvuru Şartlarını Sağlayanlar Seçildi

Yapılan 100 günlük eylem planında, üst seviye bilimsel ve teknolojik çalışmalar yapan, yurt dışında çalışma deneyimi olan çok sayıda Türk bilim insanı için geri dönüşü teşvik eden bir program hazırlandı. 2232 Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı’na göre 242 başvuru arasından 127 bilim insanı destek hakkı kazandı. 21 ülkeden 29 yabancı ve 98 Türk bilim insanının dönüşü bekleniyor. Bu bilim insanlarının dünya sıralamasında en önemli üniversitelerde yer aldı. Türkiye’ye dönen araştırmacıların 108 tanesi üniversitelerde görev alacak. Diğer kişiler de büyük sektör ve kamu kuruluşlarında yer alacak. Üniversitede görev alanlar beşer doktora öğrencisi yetiştirecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.