TÜİK Ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı

TÜİK Ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı

Ekonomik alanda yaşanan değişimlerin analizinin yapılması amacıyla tespit edilen rakamlar belli olmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Ağustos Ayı enflasyon verilerinin de açıklandığı ilan edildi.

Merakla beklene  enflasyon rakamları açıklandı. Memur maaşlarından işçi Toplu İş Sözleşmelerine kadar birçok alanda belirleyici olmaya devam eden enflasyon verilerine ait Ağustos 2020 verileri belli oldu.

Özellikle yaşanan koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinden kaynaklı olarak ithal ürünlerin ülkeye getirilmesi hususunda yaşanan zorluklar ve yurt içi üreticilerinin ürün tedarikinde zorlanmasının ardından ortaya çıkan tablonun belirlenmesi adına önem arz eden enflasyon rakamlarına göre Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yıllık bazda yüzde 11,77 oranda artış gösterdiği ve ayrıca aylık bazda da %0,86 artış yaşandığı ilan edildi.

Ağustos 2020 Verileri

Yapılan tespitler ve ilan edilen açıklamalara göre; Ağustos 2020 verilerinin mukayese edilebilmesi için bir önceki  yılın baz ayı olarak terci edilen Ağustos 2020 ve sonrasında veriler dikkate alındı. TÜİK açıklamalarında yer alan ibarelere göre; yıllık bazda en düşük artışın yaşandığı tüketim grubu maddeler olarak yüzde 2,44 oranı ile alkollü içeceklerin yer aldığı ilan edildi.

Aynı zamanda tütün grubu mahsullerinin de aynı oran ile yıllık bazda en düşük artışın yaşandığı bilgisine yer verilirken; toplam hesaplama dahilinde Ağustos ayı dikkate alındığında; bir önceki aya göre yüzde 0,86’lık bir oran ile; bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 7,29’luk bir oranlama ile bir önceki yılın aynı ayına nispetle  yüzde 11,77 ve yıllık ortalamaya göre de yüzde 11,27 artış gerçekleştiği beyan edildi.

Memurlara Enflasyon Farkı Oluştu mu?

Memurların merakla bekledikleri enflasyon verilerinde yer alan bilgilere göre; Memurlar 2020 yılının ikinci 6 ayı için yüzde 4 zam hakketti. Toplam olarak yüzde 1,45 olarak Temmuz ve Ağustos ayında dahilinde açıklanan enflasyon rakamlarına ilave olarak Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayı oluşacak enflasyon verilerinin yüzde 4'ü aşması halinde kamu personeli olarak hizmet veren her memur için; rakamı aşan oranda enflasyon zammı tahsil edileceği ilan edildi.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum