1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. TÜİK İşsizlik Oranlarını Açıkladı
TÜİK İşsizlik Oranlarını Açıkladı

TÜİK İşsizlik Oranlarını Açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılı Ocak ayına ait işsizlik verilerini açıkladı. İşsizlik oranı artış gösterdi ve %14,7 olarak gerçekleşti.

A+A-

İnşaat Sektöründe İstihdam Azaldı
Türkiye İstatistik Kurumu, 2019 yılı Ocak ayına ait işsizlik verilerini kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan verilere göre bir önceki yıla göre işsizlik oranları 3,9 puanlık bir artış gösterdi. Sektörlere göre istihdam oranlarına bakıldığında inşaat sektöründe istihdamın düştüğü, sanayi sektöründe değişmediği, hizmet sektöründe ise arttığı görülmektedir. 
Genç Nüfusta İşsizlik Arttı

TÜİK verilerine göre genç nüfusun işsizlik oranı da arttı. 15 iler 24 yaş arasındaki işsizlik oranı %6,8 oranında arttı ve %26,7 olarak gerçekleşti. %20’nin altında olan bu oran bir anda 6 puanın üzerinde bir artış gösterdi. İşsizlik verilerine göre tarım sektöründe çalışanların sayısında da azalma oldu. 

Makro ekonomik göstergelerde yaşanan gidişat işsizlik rakamlarını doğrudan etkilemiş görünüyor. Öyle ki 2018 yılının son çeyreğinde yaşanan ekonomik daralma işsizlik oranlarının artmasını tetikledi. Döviz kurlarının dalgalanma göstermesi ise işsizlik oranlarının daha da çok artması riskini ortaya koymaktadır. Hükümet tarafından ortaya konan istihdam seferberliği ise henüz etkisini göstermedi. 2019 yılı içerisinde 2,5 milyon kişinin istihdam edilmesi amaçlanıyordu. Eğer bu hedeflere ulaşılabilirse işsizlik oranı tek haneli sayılara inebilecektir. Ancak hali hazırda gidişat işsizliğin azalmasından ziyade artma riskinin devam ettiğini gözler önüne sermektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler