TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı, işsiz sayısı 4 milyonu geçti

TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı, işsiz sayısı 4 milyonu geçti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanması beklenen Türkiye geneli iş gücü verileri ile işsizlik rakamları açıklandı. Pandemi süreci ekonomi alanındaki merak edilen veriler ve işsizlik oranı belli oldu.

Hem Türkiye’de hem de dünya genelinde yaşanılan Koronvirüs (Covid 19) pandemi sürecinden kaynaklı olarak değişen ekonomik koşullar ve verilerin tespiti için  her ülkede resmi kurumlar tarafından açıklanan veriler büyük bir merak ile takip ediliyor.

Türkiye genelinde bu süreçte en çok merak edilen konuların başında gelen ve uzun süredir kronik bir sorun olarak varlığını devam ettiren işsizlik sorunu ile ilgili olarak elde edilen veriler de bugün itibari ile açıklandı.

TÜİK İşsizlik Rakamları

Yapılan açıklamada ve verilen istatistik bilgilerine göre; Haziran ayı işsizlik rakamları açıklanırken; mukayese edilen önemli parametre olarak 2019 baz ayı ile karşılaştırma yapılmış olup; geçtiğimiz yıl Haziran ayı verilerine göre işsizlik sayısının 152 bin kişi civarında azaldığı belirtilirken; nüfusa oranlar işsizlik verilerinin yüzde 0,4 puan oranında arttığı tespit edildi.

Yüzde 13,4 İşsiz Var!

Türkiye genelinde özellikle çalışabilecek potansiyele sahip olan yaş grupları dahilinde hesaplanarak elde edilen verilere göre; işsiz sayısının nüfusa oranlar yüzde 13,4’lük bir kesimi kapsadığı ilan edildi.

Pandemi Süreci Verileri

Özellikle Covid 19 (Koronvirüs) pndemi sürecinde insanların mobilisazyonlarının daha takip edilebilir bir seviyede kalmasından kaynaklı olarak kayıt dışı iş gücü ile ilgili daha reel verilerin elde edilmesi planlanırken; söz konusu çalışmalardan çıkan sonuçlara göre kayıt dışı çalışmanın azaldığı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre 3,9 puan azalarak %31,3 olarak kayıtlara geçtiği ilan edildi.

Tarım dışı alanda çalışan istihdam rakamlarına göre; kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre 4,3 puan azalarak %18,9 şeklinde tespit edildi.

Genç İşsiz Sayısı Artıyor

Koronavirüs pandemi sürecinden en fazla etkilenen grup genç nüfus oldu. Söz konusu tedbir kararları dahilinde de özel olarak tedbirler alınan genç nüfus üzerinde özellikle özel sektör çalışanlarının etkilendiği ve 15-24 yaş grubunda işsizlik rakamlarının arttığı tespit edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum