TÜİK Mayıs ayı işsizlik rakamlarını açıkladı

TÜİK Mayıs ayı işsizlik rakamlarını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 Mayıs ayı dönemine ait iş gücü verileri açıklandı. Mayıs işsizlik oranları ve rakamları ilan edilirken; istihdama katılım oranları da deklare edildi. İşte detaylar…

Ülke genelinde uzun süredir ekonomik ve sosyolojik açıdan yakın takipte bulunulan işgücü verilerine bir yenisi daha eklendi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 Mayıs ayı işsizlik verileri açıklandı.

İşsiz Sayısı Azaldı

Her yılın kendi içerisindeki baz aylarının ön plana alınarak hesaplandığı ve mukayese edildiği veriler dahilinde; Mayıs 2020 ile Mayıs 2019 verileri arasında bir azalma meydana geldi. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla işsizlik sayısı 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişi olarak tespit edildi.

Oran bazında işsizlik verilerinde artış gözlemlenirken; 2019 ve 2020 verileri mukayese edildiğinde; işsizlik oranı verilerine göre 0,1 puanlık artış yaşandı ve ilgili oranlama %12,9 seviyesinde kayıtlara geçti. Tarım dışı işsizlik oranı  olarak açıklamada yer bulan rakam ise 0,2 puanlık artış göstererek  %15,2 oranında tespit edildi.

İstihdam Oranında Düşüş Yaşandı

Nüfusa oranla hesaplanan verilere göre; yüzdelik dilim kapsamında varılması planlanan hedeflere yaklaşılmaya çalışırken; 2019 ve 2020 verilerine göre istihdam oranı 2 milyon 411 bin kişi azalarak 25 milyon 858 bin kişi olarak kayıtlara geçti. Son rakamlara göre oran bazında ise istihdam oranı ise 4,7 puanlık azalış ile %41,4 olarak ilan edildi.

Kamu İstihdamlarında Artış Yaşanıyor

Kariyer planlaması yapan milyonlarca vatandaş, özel sektörün zafiyetleri ve garantisizliği sebebi ile kamuyu tercih etmeye devam ediyor. Yapılan son tespitlere göre; Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı'nın derlediği veriler doğrultusunda; 2020 kamu personeli istatistiki verileri %4,3 oranında artarak 4 milyon 767 bin kişi olarak kayıtlara geçti.

Genç İşsizlerin Sayısı Arttı

Eğitimli işsizlerin sayısında artış yaşanırken; 15-24 yaş aralığında yer alan ve genç nüfus olarak kayıtlara geçen grup dahilinde işsizlik sayısının arttığı tespit edildi. 15-24 yaş grubu dahilinde yer alan genç nüfusta işsizlik oranı geçtiğimiz seneye kıyasla 1,6 puanlık artışla %24,9 oldu. Ve ayrıca istihdam oranı da 6,8 puan azalarak %26,6 olarak tespit edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum