Tüm Kurumlara Örnek Mülakat Uygulaması

Tüm Kurumlara Örnek Mülakat Uygulaması

Kamu Denetçiliği Kurumu, uzman yardımcısı alımı için gerçekleştirdiği mülakat ile diğer tüm kamu kurumlarına örnek olmayı başardı.

Kendi Tavsiyelerine Uydu
Kamu Denetçiliği Kurumu, vatandaşlardan gelen mülakat şikayetlerinin ardından kurumlara tavsiyelerde bulunuyordu. Şimdi ise vermiş olduğu tavsiyeleri hayata geçirerek uygulamalı bir örnek verme imkanı da elde etti. KDK uzman yardımcılığı mülakatında sorular komisyon üyeleri tarafından sorulmadı. Bunun yerine önceden hazırlanan cam fanus içerisinden adaylar sorularını kendileri çekti. Böylelikle herhangi bir itiraz konusu da kalmamış oldu. 

Puanlamaların gerekçeli bir şekilde yapılması ve her bir jürinin ayrı bir şekilde puanlarını verebilmesi için tutanaklar hazırlandı. Bu tutanaklar mülakatın tamamlanmasının hemen ardından doldurularak kayıt altına alındı. Tüm bunlara ek olarak mülakat süreçleri kamera kaydına da alındı. Bu sayede adayların herhangi bir itirazda bulunmalarının da önüne geçilmiş olacak. İtirazda bulunulması halinde de bu kayıtlar delil olarak kullanılabilecek. 

KDK Başkanı Şeref Malkoç, tüm bu uygulamalar ile personel alımlarında liyakati hedeflediklerini belirtti. mülakat süreçleri ile ilgili olarak çok fazla şikayet aldıklarını ifade eden Malkoç, bu uygulamalar ile birlikte bunun da azalacağını ifade etti. Malkoç diğer kamu kurumlarının da bu şekilde mülakat yapmalarını tavsiye etti. KDK uzman yardımcılığı mülakatına sosyal medya üzerinden de ciddi geri dönüşümler yapıldı. Dolayısıyla sınava girenlerin de gayet memnun olduklarını ifade edebiliriz.

Kamu personeli alımı için bekleyen tüm adaylar bu uygulamanın yaygınlaştırılarak tüm kurumlara ulaşmasını istiyorlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum