Turizmde Hareketlenme Yüzleri Güldürdü

Turizmde Hareketlenme Yüzleri Güldürdü

Corona virüs pandemisinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen Turizm sektörü son günlerde artan yabancı turist sayısı ile bir nebzede olsa rahat bir nefes aldığı görülüyor.

Corona virüs şuan itibari ile ülkemizde kontrol altında olsa da etkilerinin göstermeye devam ediyor. 2019 yılının birçok rekorla kapatan Türk turizmi ne yazık ki pandemi ile birlikte son 15 yılın en kötü günlerini yaşıyor. 2019 yılının 51,7 milyon turist ve 34,1 milyar dolar gelirle kapatan Türkiye için 2020 yılı hedefleri çok yüksekti. Corona virüs pandemisi öncesinde 2020 yılı hedefleri 60 milyon turist ve 40 milyar dolar turizm geliri olarak belirlenmişti. Fakat pandemi ile birlikte ilk 7 aylık yabancı turist sayısında yüzde 90’a varan bir azalma olduğu görülüyor.

Özellikle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında turizm durma noktasında gelirken Temmuz ayı verilerine göre yaşanan toparlanma az da olsa geleceğe olumlu bakılmasına neden oluyor. Rusya ile yeniden uçuşların başlaması ile birlikte 2020 yılı Ağustos döneminin daha iyi geçmesi bekleniyor.

Yapılan iyimser tahminlere göre 2020 yılı sonunda 2019’a göre yüzde 70 civarında bir yabancı turist sayısında azalma bekleniyor. Kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli ve uzun vadeli tatil destek kredisi ile yerli turist sayısında ki kaybın oldukça azaldığı görülüyor. Fakat bu artışın sektörü ayakta tutma noktasında yeterli olmayacağı görüşü hakim oluyor.

Olası İkinci Dalga İflasları Beraberinde Getirebilir

Turizmcilerin en çok korktuğu senaryo ise corona virüs salgınında sonbahar aylarında başlayacağı iddia edilen ikinci dalga riski oluyor. Eğer iddialarda olduğu gibi ikinci dalganın ilkine göre kat ve kat daha şiddetli geçeceği doğru çıkarsa 2020 yılı Türk turizmi için kayıp bir yıl olacağı gibi bu durumunda etkilerinin 2021 yılında da devam edeceği anlamına geliyor.

Birçok uzman böyle bir durumda pek çok turizm işletmesinin iflas edebileceği uyarısında bulunuyor. Bu sebeple dünyanın her yerinde olduğu gibi Türk turizmcileri de bu virüse karşı aşının bir an önce geliştirilerek kullanıma sunulmasını dört gözle bekliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.