Türk-İş Başkanı’ndan EYT, Taşeron, Kıdem Tazminatı ve 1 Mayıs Açıklaması

Türk-İş Başkanı’ndan EYT, Taşeron, Kıdem Tazminatı ve 1 Mayıs Açıklaması

Yaklaşan İşçi ve Emekçi bayramından önce işçilerin 1 Mayıs’ta neleri dile getirecekleri sendika başkanı tarafından canlı yayında açıklandı.

Türkiye genelinde özellikle işçilerin ve sendikaların arasında var olan sözcülük bağının daha da arttığı son dönemler dikkate alındığında; sendikalardan ve işçi sözcülerden gelen açıklamalar daha da önem kazanmaya başladı.

Yapılan son açıklamaların birinde ise sendikaların ve işçilerin 1 Mayıs’ta alanlarda neleri talep edeceklerine dair bilgiler paylaşıldı ve açıklama görsel medya aracılığı ile bizzat sendika başkanı tarafından ilan edildi.

Türk-İş sendikası Başkanı Ergün Atalay’ın geçtiğimiz ay içerisinde sıklıkla ifade ettiği ve basın aracılığı ile işçilere ve kamuoyuna duyurduğu talepleri listeleme hakkı olarak 1 Mayıs tarihini göstermesinin ardından, bu sefer de işçilerin hangi hakları talep edeceklerinin belli olduğuna dair açıklama geldi.

Yapılan açıklamaya göre; Türk İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay’ın ifadelerinde işçilerin sosyal ve özlük haklarına ilişkin maddeler yer aldığı görüldü. Öncelikle işçilerin 1 Mayıs’ta kıdem tazminatı konusunda talepte bulunacağı belirtildi.

Ayrıca işçi sözcüleri ve sendikalar aracılığı ile yinelenecek olan taleplerin listesinde sırası ile Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), kadro alamayan taşeronların KİT’lerdeki kadro talepleri, taşerondan kadroya geçip YHK kararı ile yüzde4+4 zam konusu, şirketlerde kadroya geçen ama enflasyon farkı alamayan işçilerin talepleri dile getirilecek.

Belediye şirketlerine geçen işçilerin 52 gün olarak hesaplanan ilave tediyeden yararlandırılmaması meselesinde de açıklama yapacak olan sendika liderler; son olarak çocuk işçiliğin önüne geçilmesi konusunda önlem alınması gerektiğini vurgulayacak.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum