Türk-İş ve Çalışma Bakanlığı Taşeron Zam Teklifleri Neler Olacak

Türk-İş ve Çalışma Bakanlığı Taşeron Zam Teklifleri Neler Olacak

Türk-iş ve Çalışma bakanlığı tarafından taşerona yapılacak olan zam için değerlendirmeler başlandı. Memur ve emeklilere yapılacak olan zam oranı Haziran enflasyon zammı ile netlik kazanmıştı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk-iş tarafından taşeronlar için yapılacak zamlar için yeni değerlendirmeler geldi. Haziran ayı enflasyon açıklaması ile memur ve emekli maaşlarına gelecek zam netleşti.

Pandemi döneminden kaynaklı 3 ay ertelemeli taşeron işçi zam görüşmeleri başlayacak. Memur ve emeklilere yapılacak zammın netleşmesi taşeronların ne kadar zam alabileceği konusunda ortay bir veri koymaktadır. 2020 toplu iş sözleşmesi ile taşeronların zam ile birlikte mali ve sosyal hakları konusu belirlenmesi görüşmelerde konu olacak.

Pandemi sürecine alınan 3 aylık erteleme kararının Ağustos ayının içerisinde sona ermesiyle birlikte taşeron işçiler için toplu iş sözleşmesi için görüşmelerin başlaması bekleniyor.  Kamuda çalışan taşeron işçiler için ayrı bir önemi olan 2020 TİS görüşmeleri için öne çıkan tarih ise Ağustos ayının son yarısı ile Eylül ayının ilk yarısı olarak bekleniyor.

Taşeronlar maaşlarına yüzde 4 zam oran uzun bir süredir almaktadır. Taşeron işçiler bu durumun değerlendirmesini yapıyor.

Türk İş Sendikası tarafından sunulacak taleplerin yanında Çalışma Bakanlığı'nın zam teklifleri de genel zam oranında belirleyici olacak. Bakanlık yıllık yüzde 15 zam: en fazla konuşulan oran olarak ön plana çıkıyor. Zira bu oran hem enflasyonun üzerinde hem de 2020 asgari ücret zam oranı olarak lanse ediliyor.

2020 yılı sonu enflasyon hedeflerine göre bir zam oranı belirlenebilir. Bu noktada maaşlar için yüzde 10 ile yüzde 12 zam teklif edilmesi söz konusu olacak gibi. Taşeron işçilerin uzun zamandır yüzde 4 oran alması nedeniyle bakanlık yüksek zam oranıyla işçileri sevindirebilir. Böyle bir durumda ise yüzde 17.5 ile yüzde 20 arasında bir zam gelmesi söz konusu olması gerekmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum