1. HABERLER

  2. HABER

  3. Türk Kızılay Arakan Yardım Kampanyası Başlattı
Türk Kızılay Arakan Yardım Kampanyası Başlattı

Türk Kızılay Arakan Yardım Kampanyası Başlattı

Arakanda yaşayan ve Myanmar Hükümeti 10 polisinin ölümünün ardından orada yaşayan Müslümanları sorumlu tuttu. Olayların başlamasıyla bölgede Adeta insan avı gibi yapılan Müslüman avı haline dönüştü. Kızılay Yardım Kampanyası Başlattı.

A+A-

Myanmar’da son 10 günde bin 500'den fazla kişi öldürüldü. Öldürülenlerin çoğu kadın ve çocuk. Bölgede 2 bin 3 bin civarında kişi yaralı durumda.

Kızılay yaşanan hadiselerden dolayı İnsani Yardım Kampanyası başlattı. Bu yardım kampanyasına katılmak isteyen vatandaşlar için Tüm şebeke Operatörlerinden 2868 gönder yaparak 10 TL yardım yapabilmelerini Kendi Resmi Sayfalarında paylaşılmıştır. Sizde Yardım Yapmak İstiyorsanız 2868’e Mesaj gönderiniz.

Myanmar hükümetinin yok sayma politikaları ve Budist çetelerin saldırıları Müslümanların bu bereketli topraklardan silinip yok edilmesini amaçlıyor. Toplam nüfusu 3.5 milyonu bulan yalnızca 800 bini anavatanları Arakan’da yaşayabiliyor. Geriye kalanlar ise farklı ülkelerde mülteci.

Yaklaşık 250 yıldır baskı ve şiddet altında yaşayan Arakanlı Müslümanlar, farklı tarihlerde defalarca katliama uğradı. 1942 yılında Minbya kasabasında yaşanan katliam da bunlardan biri. O yıl Budist çeteler, korkunç bir şekilde kadın çocuk demeden Müslümanları mızraklarla katletti.

Kadınları, tecavüz ettikten sonra vahşice öldüren çeteler, katliamın ardından bölgeyi yağmaladı. Kısa sürede bütün Arakan’a yayılan ve yaklaşık 40 gün süren saldırılarda en az 150.000 Arakanlı Müslüman katledildi, köyler yağmalanarak yerle bir edildi.

Benzer olaylar daha sonra defalarca tekrarlandı. Budist saldırılarının benzeri Haziran 2012’de ve Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşti ve yine binlerce Müslüman katledildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.