1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türk Telekoma 3 Banka Ortak Oldu
Türk Telekoma 3 Banka Ortak Oldu

Türk Telekoma 3 Banka Ortak Oldu

2005 yılında Türkiye’nin en büyük özelleştirmesi olan Türk Telekom’un özelleştirilmesi hüsranla sonuçlandı.

A+A-

%55 Hissesine El Konuldu
2005 yılındaki özelleştirme sonrası Türk Telekom’un %55 hissesi Hariri ailesine ait OTAŞ’a, %30’u Hazine müsteşarlığına ait olmuş ve %15’i halka arz edilmiştir. %5 ise sonradan kurulan Varlık Fonu’na devredilmiştir. Özelleştirme öncesinde Türk Telekom Türkiye’deki en fazla kurumlar vergisi ödeyen ve 2.2 milyar TL kara sahip bir şirketti. 

Özelleştirme ile şirketin en büyük hissesi Lübnanlı Harisi Ailesi’ne geçmişti. OTAŞ zamanla borçlarını ödeyememeye başladı. Yılda yaklaşık 10 milyar dolarlık kar elde edilmesine rağmen, bankalardan kullanılan krediler ödenmedi. 13 yılın sonunda OTAŞ Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’ndan kullandığı yüklü miktarlardaki kredileri ödemedi. Bankalar hisseleri devralmak için Rekabet Kurumu’na başvurdu. 

Hisseler Devrediliyor
Haizne ve Maliye Bakanlığı ortak bir girişim şirketi kurularak OTAŞ’ın sahip olduğu %55 hisse bu şirkete devredilmesi için izin verdi. Bundan sonra Türk Telekom’un %55 hissesi bu 3 bankaya ait olacak. 

Toplamda 29 banka şirketten alacaklıydı ancak bu 3 banka yüksek kredi oranları ile şirkete ortak olacak. Akbank 1.5 milyar dolar, Garanti Bankası 1 milyar dolar ve İş Bankası ise 500 milyon dolar kredi vermişti. Yeni kurulan şirkette bu oranlarda pay sahibi olunacak. Zamanında özelleştirmeye karşı olan muhalefet ise bu hazin sona tepki gösterdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.