Türkiye Geneli Meslek Edindirme ve İş Başı Kursları Başladı

Türkiye Geneli Meslek Edindirme ve İş Başı Kursları Başladı

Türkiye İş Kurumu resmi internet adresi üzerinden yayımlanan duyuruda Türkiye geneli bir çok şehirde en az ilkokul mezunu olmak kaydıyla personel ve işçi alımı yapılacağı belirtildi. Günlük 89 TL ile çalıştırılmak üzere yapılan personel ve işçi alımında başvurular internet üzerinden alınmaya başladı.

İŞKUR aracılığıyla yayımlanan işbaşı eğitim ve mesleki eğitim kurslarına alınacak adaylar, önce eğitime alınacaklar. İş başında eğitime alınacak adaylar en fazla 6 ay eğitim gördükten sonra işi öğrenmeleri durumunda işe başlayacak ve hem iş hem meslek sahibi olmuş olacaklar. 

İŞKUR resmi internet adresi üzerinden yayımlanan duyuruda kurs süresinde personelin maaşının İŞKUR tarafından ödeneceği belirtildi.

Peki Meslek Edindirme ve İş Başı Kursları Nedir? Nasıl Başvuru Yapılır?

Kursa katılabilmek için İŞKUR’a kayıt olmalısınız. Bu kurs için belirlenen Katılım Şartlarını taşıdığınızdan emin olunuz. Program başlangıcı itibariyle SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışıyorsanız kursa katılamazsınız. Kursa devam zorunludur. Ancak, Kurumun kabul edebileceği mazeretiniz olursa kurs süresinin 1/10’unu aşmamak üzere mazeret izni ve en fazla 5 günlük sağlık izni kullanabilirsiniz. Bu sürenin aşımı halinde, kursla ilişiğiniz kesilir. Durumları kursu takibe elverişli olmadığı için ilişiği kesilenler, devam ederken kursun iptal edilmesinden dolayı mezun olamayanlar ile hastalık hali, askerlik, tutukluluk, hamilelik/doğum, işe giriş ve kursa devamı engelleyebilecek ikametgah değişikliği, doğal afetler, eğitim esnasındaki iş kazası nedenleri dışında mazeretsiz olarak kurstan ayrılan kursiyerler 24 ay geçmeden herhangi bir kurs veya programdan yararlandırılmaz.

Devam ettiğiniz her bir kurs günü için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 40,00 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 30,00 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 50,00 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 40 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 20,00 TL hak edersiniz. Devam etmediğiniz günler için ödeme yapılmaz. Ödemeler açılacak banka hesabınıza aylık olarak yatırılır.

İşsizlik sigortasından yararlanmaktaysanız kursa katılmanız halinde işsizlik sigortası ödemeniz kesilmez. (Hak ettiğiniz kadar işsizlik ödeneğini ve kursa katıldığınız her gün için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 40,00 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 30,00 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 50,00 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 40 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 20,00 TL almaya devam edersiniz.)
Kursa başlamadan önce kuralları bildiğinize ve kurallara uyacağınıza dair “Taahhütname” imzalamanız gerekmektedir.

Doğru mesleği seçtiğinizden emin olunuz! Kursa katılmanız halinde; aynı meslekte hiçbir zaman, farklı meslekte ise 6 ay geçmeden hiçbir şekilde başka bir kursa katılamazsınız. Kurslardan mezun olan kişiler aynı meslekte olmak kaydıyla İşbaşı Eğitim Programlarına devam edebilirler. Bu durumda, Kurs ve İşbaşı Eğitim (staj) Programlarının toplam süresi fiili olarak yüz altmış günü geçemez. İşsizlik Sigortasından yararlanmaktayken geçerli bir gerekçe sunmadan katıldığınız kursu bırakmanız halinde bu tarihten itibaren işsizlik ödeneğiniz kesilir.

İşsizlik Sigortasından yararlanmaktayken geçerli bir gerekçe sunmadan katıldığınız kursu bırakmanız halinde bu tarihten itibaren işsizlik ödeneğiniz kesilir.
Program süresi boyunca “iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası priminiz” İŞKUR tarafından karşılanır.

Kurs sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olmanız halinde MYK belgesi veya MEB onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilir.

İllere Göre Meslek Edindirme Kursları

4-957.png1-5835.png3-1439.png2-2373.png

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum