Türkiye Geneli Mesleki Eğitim Haritası Çıkarıldı

Türkiye Geneli Mesleki Eğitim Haritası Çıkarıldı

100 günlük icraat programı kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye geneline ait mesleki eğitim haritasını çıkardı.

Veri Tabanı Niteliğini Taşıyor
MEB tarafından hazırlanan mesleki eğitim haritası ülke genelinde mesleki eğitim veren kuruluşlar incelenerek çıkarıldı. Böylelikle bölgelerin ihtiyaçları ile verilen eğitimler kıyaslandı. Öğrenci profilleri, iş hayatında ihtiyaç duyulan meslekler analiz edildi. Bu harita sayesinde meslek eğitimleri daha sistemli bir şekilde koordine edilebilecek. 

Mesleki Eğitim Haritası çıkarılması ile birlikte aynı zamanda endüstri 4.0 ile uyumlu eğitim verilmesi de sağlanacak. Dolayısıyla ihtiyaç olan bölümlerde eğitim yaygınlaştırılacak iken ihtiyaç olmayan bölümlerde kontenjanlar azaltılacak.

Tüm bunlar için iş dünyası ile ortaklaşa bir çalışma yapılması da icap ediyor. Böylelikle gençlerimizin meslek eğitimlerine yönlendirilmesi ve genç işsizlik oranının düşürülmesi de hedefleniyor. MEB Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da eğitim ile ekonominin ilişkisine oldukça  veriyor ve iş dünyasının taleplerini yakından takip ediyor.

Yapılan bu çalışma kapsamına Ar-Ge merkezleri de dahil edildi. Böylelikle verilerin isabet oranını da artırılmış oldu. Bundan sonra eğitim profillerinin çıkarılması ve eğitim planlaması yapılması çok daha kolay olacak. Ancak tüm bu adımlar uzun vadeli planlamanın sonucunda etkisini gösterecektir. Kısa vadede eğitim gibi bir politika unsurundan sonuç almak zaten pek kolay değildir. Bundan böyle sınav sistemini değiştirmek yerine böylesi politikalar ile sonuca varmak daha isabetli olacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.