Türkiye Genelinde 42 Bin Norm Fazlası Öğretmen Var

Türkiye Genelinde 42 Bin Norm Fazlası Öğretmen Var

Türk Eğitim Derneği tarafından hazırlanan 2018 Eğitim Değerlendirme Raporuna göre ülke gen elinde 41 bin 654 öğretmen fazlasının olduğu belirlendi.

Norm Fazlasına Rağmen Öğretmen İhtiyacı Devam Ediyor
Rapor hazırlanırken iller bazındaki öğretmen sayıları baz alındı. Her ildeki mevcut öğretmen sayısı, norm kadro sayısı ve ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı belirlendi. Ortaya çıkan tabloda bazı illerde norm kadro fazlası öğretmen olmasına rağmen, öğretmen ihtiyacının devam ettiği dikkatleri çekti. Örneğin Ankara’da 53.606 öğretmen görev yapmaktadır. Norm kadro sayısı 53.036 olmasına rağmen halen 5.169 öğretmen ihtiyacı devam etmektedir. İşte bu tablo görevde çok sayıda öğretmen olmasına rağmen ihtiyaca uygun görevlendirilmediğini gözler önüne sermektedir.

Bu yüzden de fazla öğretmen olmasına rağmen öğretmen açığı devam etmektedir. Eskişehir, Samsun ve Malatya gibi büyükşehirlerde de tablonun aynı olduğu görüldü. Bu durum öğretmenlerin büyükşehirlere rağbet ettiğini gösteriyor. 

İzmir ve Konya ise norm fazlası öğretmen sayısının fazla olması ile dikkat çekti. Yaşanılabilir olması ile dikkat çeken iller ve ilçelerde dengesizliğin fazla olması dikkat çekti. Balıkesir Karesi, Eskişehir Odunpazarı, Aydın Efeler gibi ilçelerde de norma kadro sayısı oldukça fazladır. Buna rağmen halen öğretmen ihtiyacı devam etmektedir. 

Öğretmenler tarafından pek tercih edilmeyen Doğu ve Güneydoğu kesimlerde ise norm kadro sayısı, mevcut öğretmen sayısından çok daha fazladır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.