1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye’de En Çok Hangi Meslek Kazandırıyor
Türkiye’de En Çok Hangi Meslek Kazandırıyor

Türkiye’de En Çok Hangi Meslek Kazandırıyor

SGK’ya bildirilen prime esas kazançlar hangi mesleğin, ne kadar maaş aldığı konusunda bilgi veriyor.

A+A-

Kamu ve Özel Ayrımı
Çalışana ödenen ücretler kamu ya da özel sektör çalışanı olunmasına göre farklılık gösteriyor. Bazı sektörlerde çalıştırılan aylık ücretleri daimi kadroların neredeyse ¼’ü kadar az olabiliyor. Örnek vermek gerekirse kok kömürü ve petrol ürünleri imalatı daimi kadro çalışanları ortalama 9 bin 935 lira, geçici kadro çalışanları ise 2 bin 30 lira ücret alıyor. 

Kamuda çalışanlarının ücretleri enflasyona paralel olarak arttırıldığı için özel sektöre göre kamuda ücretler daha yüksek. Kamu ve özel sektör arasındaki makas giderek açılmaya devam ediyor. Kamuda aylık ortalama kazanç 12 bin lira iken özel sektörde ortalama 5 bin 300 lira seviyesinde. 

Kadınlara Daha Az Maaş Ödeniyor
Aynı sektörde çalışan kadın ve erkekten erkek daha fazla ücret alıyor. Yalnızca uluslararası örgütlerde ve gayrimenkul sektöründeki kadınlar erkeklerden daha fazla kazanç sağlıyor. Ülke genelinde erkekler aylık ortalama 3 bin 375 lira kazanırken, kadınlar 3 bin 66 lira kazanıyor. 

Sektörler arasında da uçurumlar mevcut. En yüksek ve en düşük aylık kazanç sağlayan sektörler arasında 5 kat fark var. Havacılık sektöründe aylık kazanç ortalama 11 bin lira iken ev hizmetlerinde asgari ücret veriliyor. Ülkemizde çalışan bir insanın aylık ortalama kazancı ise 3 bin 287 lira olarak belirlendi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum