Türkiye’de Sendikalı İşçi Oranı Açıklandı

Türkiye’de Sendikalı İşçi Oranı Açıklandı

Türkiye’de kayıtlı olarak çalışan 14 milyon 251 bin 655 işçiden sadece yüzde 13,7’lik kısmı yani 1 milyon 946 bin 165’inin sendikalı olduğu açıklandı. Taşeronlarda dahil hesaplandı.

Taşeronlar dahil hesaplandı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk işçi sendikaları ile ilgili olarak Resmi Gazete ‘de yayımlanan istatistiki rakamlara yönelik olarak yazılı bir açıklama yayınladı. Bakan Selçuk açıklamasında, 2020 Temmuz ayı sayısal verilerine göre, ülkemizde sendikalaşma oranının yüzde 13,66 olarak gerçekleştiğini bilgisini paylaştı.

Türkiye’de ki toplam işçi sayısının 14,2 milyona, sendika üyesi işçi sayısının ise 1,9 milyon çıktığını belirten Bakan Selçuk, 2020 Ocak ayı verileri ile yapılan kıyaslama sonucunda toplam işçi sayısının 394 bin 854, sendikaya üye işçi sayısının da 28 bin 272 kişi arttığını açıkladı. Bu noktada pandemi sürecinde bu artışın oldukça önemli ve kayda değer olduğunu vurguladı.

190 Sendika bulunuyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yazılı açıklamasında 6356 sayılı kanun kapsamında 190 sendikanın faaliyet gösterdiğini bilgisini verdiği görülüyor. 2020 yılı Ocak-Temmuz döneminde 10 yeni sendikanın faaliyete başladığını ifade eden Bakan Selçuk, yüzde 1'lik iş kolu barajını aşan işçi sendikası sayısının da 57'ye kadar arttığını ifade ediyor. Türkiye'nin büyümesinde ve güçlenmesinde işçi sendika ve konfederasyonlarının son derece kritik ve önemli bir yeri olduğunu belirten Bakan Selçuk, temennilerinin sendikalaşma oranını olabilecek en yüksek seviyelere çıkarmak olduğunu belirtti. Pandemi süreci sonrasında sendikalaşma ile ilgili dana net adımların atılacağını belirten Bakan Selçuk hedeflerinin bu oranı yüzde 70’lere çekmek olduğunu belirtti.

Sendikalaşma Oranında Çok Gerideyiz

Resmi Gazete ’de yer alan rakamlar dikkatlice incelendiğinde yüzde 13,7’lik sendikalaşma oranının oldukça yetersiz olduğu görülüyor. Ülkemizde birçok iş yeri sahibinin sendikalaşma yönünde direnç göstermesi ve işçilerin engellenmesinin sendikalaşma oranının düşük kalmasında ki en önemli faktörler arasında gösteriliyor. Dünya standartlarında ise sendikalaşma oranının yüzde 60’ların üzerinde olduğu ifade ediliyor. Sendikalaşmanın daha da özendirilmesi ile birlikte ülkemizde bu oranında 2021 yılı sonunda yüzde 20’yi bulabileceği ön görülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.