Türkiye'den 700 kişiye virüs aşısı

Türkiye'den 700 kişiye virüs aşısı

Koronavirüs (Covid 19) pandemi süreci ile ilgili olarak beklenen aşı gelişmeleri yakinen takip ediliyor. Türkiye’den yapılması beklenen aşı bilgilendirmeleri ile ilgili olarak müjde verildi. 700 kişi için virüs aşı uygulaması yapılacak!

Dünyayı etkisi altına alan ve yaşanılan en uzun pandemi süreçleri sırlamasında ilk sıralar kadar yükselmeye başlayan Koronavirüs (Covid 19) salgını üzerinden tüm ülkeler hummalı şekilde aşı çalışması yapılmaya başlandı.

Dünyadan Aşı Haberleri Geliyor

Dünya genelinden gelen aşı haberleri tüm insanlar için müjde niteliğinde olurken; henüz sistematik ve seri üretime geçerek arz edilen herhangi bir aşı veya medikal ilacın bulunmaması durumu da tedirginlikle karşılanıyor.

Ülkeler arasında aşı ve ilaç yarışı devam ederken bu hafta itibari ile ilan edilen ve Rusya tarafından bulunduğu iddia edilen aşının üretimine dair henüz bir detay paylaşılmadı.

Almanya ve Avrupa genelinde ise aşının üretim aşamasından önceki laboratuvar çalışmalarının başladığı ve bu hafta itibari ile çalışmaların hızlanarak bir sonuca erişilebileceği yönünde fikir beyan edildi.

Türkiye’den Aşı Müjdesi

Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinde panzehirler üzerinde çalışmalar yapan Türkiye’de aşının üretim aşamasına geçeden önceki medikal tarama ve deneme aşaması için çalışmaların yoğunlaşacağı bilgisi paylaşıldı.

700 kişilik bir grup üzerinde denenmeye başlanacağı ilan edilen aşı için yurt genelinde gönüllülük esasına uygun olarak deneklerin tercih edileceği açıklandı.

Toplamda 700 kişilik gruba ihtiyaç duyulan çalışma neticesinde gönüllü denekler üzerinde  yapılan testlerin pozitif çıkması halinde patent ve üretim aşamasına geçilecek.

Faz 3 denemeleri olarak denenmeye devam eden BNT162ö aşısının da olumlu sonuç vermesi ihtimali ile çalışmalarını hızlandıran bilim insanları, 2020 yılı sonuna kadar  Koronavirüs (Covid 19) pandemi sürecinin hayati tehlikesinin yavaşlayacağını ve söz konusu virüse karşı bir panzehirin üretileceğine dair fikir birliğine varmış durumda bulunuyor.

İlgili denek çalışmaları öncelikli olarak nüfusun ve koronavirüsn yoğun bulunduğu illerde yapılacak. Çapa ve İstanbul çeşitli hastanelerinde de gözetim altında tutulacak olan denek raporlarına göre Koronavirüs (Covid 19) pandemi aşısı için elde edilen somut veriler kamuoyunun bilgisine sunulacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.