1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tütün Mamülleri, Telefon ve Araçlarda ÖTV Değişikliği Yapıldı
Tütün Mamülleri, Telefon ve Araçlarda ÖTV Değişikliği Yapıldı

Tütün Mamülleri, Telefon ve Araçlarda ÖTV Değişikliği Yapıldı

Özel Tüketim Vergisi kapsamında, zaruri ihtiyaç dışında bulunan ürünlerden alınan vergilere yönelik Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı.

A+A-

Türkiye genelinde merkezi bağlayıcılığı olan kararnamelere bir yenisi daha eklendi ve ülke genelinde yapılacak işlemlerde standart olarak etki etmesi mecburi olan yeni oranlar, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kapsamında yeniden değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı kararı ile resmen imzalanan ve resmi gazete yayımlanarak kamuoyunun bilgisine sunulan kararnamede yer alan bilgilere göre üç farklı ürün maddesinde ve kategorisinde yer alan tüketim metalarının ÖTV oranları değiştirildi.

Bazı hükümlerin ve bazı Bakanlar Kurulu kararlarında değişiklik yapılması ve bazı mallarda uygulanacak olan özel tüketim vergisi oran ve tutarlarında, özel tüketim vergisi oranlarına esas olmak üzere matrahların yeniden hesaplanması ibaresi ile yayımlanan kararda yer alan ürünler tütün mamülleri, cep telefonları ve yeni alınacak taşıtları kapsıyor.

3065 sayılı KDV kanunun 28. Maddesinde yapılan ÖTV kanunu ilgili maddesinde geçici nitelikte değişiklik yapıldığı ilan edilmiş olup; “Diğer Mal ve Hizmetler” çizelgesinde belirtildiği üzere; tütün yerine geçen maddelerden yapılmış purolar, sigaralar için asgari maktu 0,2679, maktu oran ise 0,4200 olarak revize eidldi.

Diğer yandan telefonlar için vergi oranları; 640 tl yi aşmayanlar için %25, ÖTV matrahı aşmayan ve fiyatı 1500 tl yi aşayanlar için %40 ve diğerleri için de %50 olarak değiştirildi.

Taşıtlarda ise; matrah bazında 70 bini aşmayanlar için 1 bin tl; matrahı 70 bini aşıp fiyatı 120 bini aşmayanlar için 8 bin tl ve son olarak matrahı 120 bin tl yi aşanlar için de 3 bin tl olarak revize edildiği ilan edildi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.