1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ücretli Öğretmenler Evde Eğitim İçin Görevlendirilebilir mi?
Ücretli Öğretmenler Evde Eğitim İçin Görevlendirilebilir mi?

Ücretli Öğretmenler Evde Eğitim İçin Görevlendirilebilir mi?

Evde eğitim hizmeti kapsamında ihtiyaç olması halinde özel eğitim öğretmenleri görevlendirilebilecektir.

A+A-

Mevzuat Ne Diyor?
Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğine göre belirli şartları sağlayan öğrencilere, öğretmenler aracılığıyla evde eğitim verilecektir. Böylece engelinden ötürü eğitim hayatına devam edemeyen öğrencilerin, eğitim hayatına evde devam edebilmesi amaçlanıyor. 

Özel eğitim öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri, sınıf ve diğer alan öğretmenleri bu kapsamda görevlendirilebilecektir. Öğretmen görevlendirilirken öncelikle bu öğrencilerin kaydı olan okuldaki öğretmenler ya da o yerleşim yerindeki istekli olan kadrolu öğretmenlerden seçilir. İstekli olmaması halinde ise resen görevlendirme yapılacaktır. o yerleşim yerindeki eğitim kurumlarında veya RAM'larda görevli kadrolu öğretmenler resen görevlendirilecektir.

Görüldüğü üzere kanun hükmünde görevlendirme için kadrolu öğretmenler seçilmiştir. Peki, ücretli öğretmenler bu şekilde görevlendirilebilecek midir?

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre öğretmen sayısının yetersiz olması halinde ders ücreti karşılığında görevlendirme yapılabilecektir. Bu şekilde görevlendirilenler ücretli öğretmenlerdir. Evde eğitim hizmetleri için öğretmen yetersiz olması halinde bu kapsama girecektir. 

O yerleşim yerindeki öğretmenler ve sınıf öğretmenleri haftada 8 saate kadar ek ders görevi verilerek evde eğitim hizmetlerinde görevlendirilebilir. Aynı şekilde ücretli öğretmenler de bu kapsamda görevlendirilecektir. Bu öğretmenlere ek ders ücretleri %25 fazla olarak ödenir. 

Görevlendirme Şartları
Evde eğitim hizmetlerinde görevlendirme şu sırayla yapılacaktır:
•    Aylık ve zorunlu ek ders karşılığını dolduran öğretmenler resen görevlendirilmez, duyuruya çıkılır ve başvurular alınır. İstekli olan öğretmenler evde eğitim hizmetleri için görevlendirilir.
•    İstekli olmaması halinde norm kadro fazlası öğretmenler ile aylık ve zorunlu ek ders görevini dolduramayan öğretmenler resen görevlendirir. 
•    İhtiyaç bu şekilde de karşılanamazsa ücretli öğretmen görevlendirilir. 

Görüldüğü gibi evde eğitim hizmetleri için ücretli öğretmen görevlendirilmesi son seçenektir. Öncelikle Bakanlığın kendi kadrosundan ihtiyaç karşılanmaya çalışılır. Mümkün değilse ücretli öğretmenler görevlendirilir. 

Evde eğitim hizmetleri için görevlendirilenlere bu saatlere ilişkin ek ders ücretleri yüzde 25 fazla olarak ödenecektir. Bu şekilde kadrolu öğretmenler istekli olmaya teşvik edilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.