1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ücretli Öğretmenler, Vekil Öğretmen Midir?
Ücretli Öğretmenler, Vekil Öğretmen Midir?

Ücretli Öğretmenler, Vekil Öğretmen Midir?

Son dönemde adını sıklıkla duyduğumuz ücretli öğretmenler ile vekil öğretmenler aynı mıdır?

A+A-

Vekil Öğretmenlik
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre bir memurun izin, disiplin cezası ya da geçici görev gibi geçici nedenlerle görevini yapamaması halinde yerine vekil atanır. Vekil, diğer bir kurumdan gelebileceği gibi açıktan da atanabilir. 
Bu hükme göre vekil öğretmen, geçici sebeplerle görevini yapamayan öğretmenin yerine görev yapan öğretmendir. Vekalette asıl olan aylıksız çalışmaktır. Çünkü atanan vekil zaten memurdur ve memur aylığı almaktadır. Vekil öğretmen 3 aya kadar görev yapmak üzere görevlendirilir. Bu süre 3 ayı geçerse kendi aylığına ek olarak vekalet aylığı ödenecektir. 

Ücretli Öğretmenlik
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre eğitim kurumlarında yeterli öğretmen olmaması halinde diğer öğretmenlere ek ders görevi verilecektir. Yine öğretmen sayısı yetersizse ders ücreti karşılığı görevlendirme yapılacaktır. Bu şekilde görevlendirilen kişiler ücretli öğretmen olarak anılmaktadır. Ücretli öğretmenlerin sabit bir maaşı bulunmaz ve ek ders ücreti alırlar. Yani öğretmen, kaç saat derse giriyorsa o kadar ücret alır. Haftalık ders saati ise 45 saati geçemez.

Vekil ve Ücretli Öğretmen Farkı
Yukarıda açıkladığımız üzere vekil öğretmenler, diğer kurumlardan vekil gelmemesi halinde açıktan yapılan alımdır. Vekil öğretmenlik, asıl öğretmenin görevine devam etmesine kadar geçecek süre için, geçici olarak görevlendirilir. Kamusal alanlarda faaliyet gösterir.

Ücretli öğretmenler memur değildir. Geçici bir şekilde değil, eğitim kurumu ile yaptığı sözleşme sürecince çalışır. 
Başka kurumdan vekaleten atanan memura vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademesinin üçte biri ödenirken, açıktan atananlara ise üçte ikisi ödenir. Bu kişilere gerekiyorsa harcırah da ödenir. Görüldüğü gibi vekil öğretmenin girdiği ders saatinden ziyade sabit maaşı mevcuttur. Ücretli öğretmenler ise ek ders ücreti karşılığı olan ücreti alırlar.

Vekil Öğretmenlik için Maliye Bakanlığının izni gerektiğinden uzun bir prosedür uygulanır. Bu şekilde öğretmen almaktansa ücretli öğretmen görevlendirilmesi daha pratiktir. Çünkü il veya ilçedeki amirin onaylaması yeterlidir. İşte bu sebeplerden ötürü vekil öğretmen yerine ücretli öğretmen görevlendirilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.