Ücretli Öğretmenlere Belletmenlik Görevi Verilebilir Mi?

Ücretli Öğretmenlere Belletmenlik Görevi Verilebilir Mi?

Ücretli öğretmen olarak görev yapanlar ek ders ücreti alabilirken belletici öğretmen ücreti alamamaktadır.

Mevzuat Hükümleri
MEB Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar'da ücretli öğretmenlerin hangi görevleri yapabileceği ayrıntılı bir şekilde ifade edilmiştir. Bu kararın 9. Maddesinde yükseköğrenim mezunu olan ücretli öğretmenlere verilebilecek ek ders saatleri sıralanmıştır. Ancak burada belletici öğretmen ile ilgili herhangi bir açıklama getirilmemiştir.

Dolayısıyla ücretli öğretmenlerin belletici öğretmen olarak görev yapmaları mümkün değildir. Bu nedenle belletici öğretmen ücreti de alamamaktadırlar. Ücretli öğretmenler sadece ek ders ücreti alabilir.

Emekliler de Görevlendirilebilir
Bir okulda ders verecek kadrolu öğretmen eksiği var ise bu durumda yüksek öğrenim mezunu olmak şartıyla okulda görev yapan diğer personeller ile emekliler de görevlendirilebilir. Ancak bu kimseler lise altındaki eğitim kurumlarında derslere girebilirler. Ayrıca kaç saat derse girecekleri de mevzuat hükümleri ile belirlenmiştir. Buna göre yönetici dışındaki görevliler haftada 8 saate kadar emekliler ise 30 saate kadar derse girebilirler.

Ek Ders Ücretleri
Yukarıda ifade ettiğimiz üzere ücretli öğretmenler sadece ek ders ücreti alabilmektedir. Ancak bu ücretlerin son derece düşük olması nedeniyle çoğu zaman asgari ücretin altında bir ücret almaları söz konusu olmaktadır. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan devreye girmiş ve ikinci 100 günlük eylem planında ek ders ücretlerinin artırılması için talimat vermişti. Ancak üzerinden oldukça uzun bir zaman geçmesine rağmen halen daha bir adım atılmadı. Ücretlerin iki katına çıkarılacağı ifade edilmişti. Fakat bu konuda bir adım atılmadığı gibi gündemden de tamamen düştüğünü söylemek yanlış olmayacaktır.

Geçtiğimiz yıllarda ücretli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi de sağlanmıştı. Ancak çok az sayıda kişi bu imkandan faydalanabildi. Ayrıca asıl mesleği öğretmen olmayanların da kadroya alınması eleştirilerin yapılmasına da neden olmuştu. Bu konuda bir orta nokta bulunamadığı gibi ücretli öğretmenlerin hakları konusunda da herhangi bir ilerleme kaydedilemedi. Ücretli öğretmenlerin özlük haklarına ilişkin yapılacak olan her türlü iyileştirmeleri sitemizden takip edebilir ve doğru bilgiler edinebilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.