Ücretli Öğretmenlere Haftada En Fazla 30 Saat Ek Ders

Ücretli Öğretmenlere Haftada En Fazla 30 Saat Ek Ders

Ücretli öğretmenlik yapanlar ilgili mevzuat gereğinde haftada en fazla 30 saat ek ders görevi yapabilir.

İlgili Mevzuat
Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar ile öğretmenlerin ek ders saatlerine ilişkin düzenleme yapılmıştır. MEB’de çalışmakta olan 3 tür öğretmen mevcuttur. Kadrolu öğretmenler, sözleşmeli öğretmenler ve ücretli öğretmenler olunca bazen hak ve sorumluluklar da karışabilmektedir. Aynı işi yapan öğretmenler, farklı statülere sahiptir. Bu yüzden de karışıklıklar kaçınılmazdır. Ücretli öğretmenlerin ek ders görevi ile ilgili mevzuatı inceleyelim.

Kadrolu öğretmenler haftada en az 15 saat zorunlu ders görevine sahiptir. 15 saat de ek ders görevi yazılmaktadır. Eğer öğretmen ihtiyacı varsa 15 saat daha ek ders verilebilir. İşte bu düzenleme ücretli öğretmenler için de geçerlidir. Ders ücreti karşılığında görevlendirilen ücretli öğretmenler, öğretmen sayısının yetersiz olması halinde ek ders ile görevlendirilebilir. Ancak bunun için öğretmenin yükseköğretim mezunu olması şarttır. 

Resmi görevi olan ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenleri haftada 8 saate kadar ek ders görevi yapabilir. Resmi görevi olmayanlar, emekliler, okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarındaki öğretmenler ise haftada 30 saate kadar ek ders görevi yapabilecektir. 

Görev Aynı, Ücret Farklı
Sonuç olarak tabloya bakıldığında kadrolu, sözleşmeli ve ücretli öğretmenler aynı görevleri yapmaktadır. Hepsi de haftada 30 saate kadar ek ders görevi alabilmektedir. Görüldüğü üzere bu öğretmenler aynı şekilde ve haftada aynı ders saatinde çalışmasına rağmen ücretlileri farklılık göstermektedir. Kadrolu öğretmenler sadece haftada 15 saat derse girerek tam maaş alırken, ücretli öğretmenler haftada 45 saati tamamlasa dahi kadrolu öğretmenin aldığı maaşı alamayacaktır. 

MEB tarafından son yapılan 20 bin öğretmen ataması da sözleşmeli olarak yapılmıştır. Sözleşmeli öğretmen sayısı her geçen gün artmaktadır. Ücretli öğretmenler, hakları bir nebze daha iyi olan sözleşmeli öğretmenliği tercih ediyor. Böylece hiç değilse 4 yılın sonunda kadrolu olmayı ümit ediyorlar.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.