1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Görevinin Kapsamı
Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Görevinin Kapsamı

Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Görevinin Kapsamı

Öğretmenlere verilen ders dışı eğitim çalışmaları ücretli öğretmenlerin ek ders ücreti kapsamına girer mi?

A+A-

Ders Dışı Eğitim Çalışmaları Nelerdir?
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere ders dışı eğitim çalışmaları verilmektedir. İzcilik, spor çalışmalar ya da halk oyunları gibi eğitimler ile öğrencilerin kendisini geliştirmesi ve yeteneklerini keşfetmesi amaçlanır. İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenlere bu kapsamda ders dışı görevler verilir. Fiilen bu görevleri yerine getiren öğretmenlere ek ders ücreti ödenecektir. Haftada 6 saati geçmemek üzere her bir ders saati için bir saatlik ek ders ücreti ödenecektir. Bu şekilde ödenecek olan ek ders ücretleri, bir öğretmene ödenen senelik ek ders ücretinin yüzde 5’ini geçmemelidir. Etkinliklere katılım gibi ayrıntılar yönetmelikle belirlenecektir. 

Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Görevi
Vekaleten atananlar ile yöneticilere bu görev verilemeyecektir. Yönetmelik hükmünde açıkça ücretli öğretmenlerin bu görevi yapıp yapmayacağına ilişkin bir düzenleme yer almamıştır. 

Ücretli öğretmenler öğretmen sayısının yetersiz olması halinde görevlendirilirler. Lisans mezunu olanlar ücretli öğretmen olabilir. Ücretli öğretmenlik vekaleten atanmaya benzer bir pozisyondur. Ancak bürokrasi olarak vekaleten atamadan daha kolay olduğu için ücretli öğretmenlik tercih edilir. vekaleten atama gibi ücretli öğretmenlik de sınırlı süre için yapılan bir görevlendirmedir. Çeşitli nedenlerle kısa süreliğine görevden ayrılan öğretmenlerin yerine vekaleten atama yapılabileceği gibi ücretli öğretmen de görevlendirilebilir. Örneğin doğum iznindeki ya da askerdeki öğretmenin yerine bu öğretmenler görev yapacaktır. Her iki pozisyon da geçicidir ve kadrolu değildir.

Ücretli öğretmenler sadece ek ders karşılığı olarak görevlendirilir. Burada geçen ek ders görevi ile ders dışı görevlendirmelerdeki ek ders görevi aynı değildir. Eksik öğretmen olması halinde ücretli öğretmenler görevlendirilir. Öğrencilerin almakla zorunlu olduğu derslere girerler ve karşılığında ek ders ücreti alırlar. Maaş yerine girdikleri dersler karşılığında ek ders ücreti alırlar. Kadrolu öğretmenlere göre pek çok haktan yoksundurlar. 
MEB bünyesinde görevli olan kadrolu öğretmenlere ders dışı görev verilecektir. Ders dışı eğitim çalışmaları ücretli öğretmenlere verilemez ve karşılığında ek ders ücreti de ödenmez.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.