1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Ücretli Öğretmenlik Yaparken Hizmet Süresi İşler mi?
Ücretli Öğretmenlik Yaparken Hizmet Süresi İşler mi?

Ücretli Öğretmenlik Yaparken Hizmet Süresi İşler mi?

Ücretli öğretmenlik yapılırken öğretmen olarak sigorta ödemesi yapılacağı için hizmet süresi işleyecektir.

A+A-

İlgili Mevzuat
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile hizmet puanının nasıl hesaplanacağı, hangi sürelerin dikkate alınacağı belirlenmiştir. Buna göre sözleşmeli öğretmenlikte ve 4C kapsamında kısmi zamanlı geçici öğreticilikte geçirilen süreler hizmet puanına sayılacaktır. Bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığında görev yapılan sürelerde ödenen sigorta prim gün sayısı kadar süre dikkate alınacaktır. Vekil öğretmenlik ve usta öğreticilikte geçen süreler ise hizmet alanı için öngörülen hizmet puanı üzerinden hesaplanacaktır. Bu puanlar hesaplanırken öğretmenlerin il, ilçe, belde ve köylerde hangi statüde hizmet verildiği önemlidir. O dönemdeki statüye göre süre hesabı yapılır. 

Hizmet Süresi Hesaplama
Öğretmenlere 1 yıllık çalışmaları sonucunda hizmet puanı verilecektir. Kalkınmada öncelikli bölgelerde verilecek olan hizmet puanı daha yüksektir. Gelişmiş bölgelerde ise daha az hizmet puanı verilir. Örneğin birinci hizmet bölgesindeki eğitim kurumlarında çalışan öğretmene 10 hizmet puanı verilirken, üçüncü hizmet bölgesinde 30 puan verilmektedir. Bu bölgelerde çalışılan her yıl ile hizmet puanı çarpılacaktır. Artan aylar için de hizmet puanının 12 ile bölümü ve ay ile çarpımı sonucu hesaplama yapılır, gün hesabı yapılmaz.

Yatılı bölge okullarında görev yapan erkek öğretmene her yıl için 6 puan, kadın öğretmen iin 12 puan eklenir. 

Ücretli Öğretmenlerin Durumu
MEB ilgili mevzuatında hizmet süresinin kimler için hesaplanacağı sayılmıştır. Bu kişiler kadrolu ve sözleşmeli öğretmenler ile bakanlığa bağlı resmi eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığında görev yapan ücretli öğretmenlerdir. Ayrıca vekil öğretmen ve usta öğreticiler de bu kapsamdadır. 

Görüldüğü gibi ücretli öğretmenlik de mevzuatta açıkça sayılmıştır. Bu sebeplerle her bir ücretli öğretmenlik yılı için hizmet puanı işleyecektir. Ücretli öğretmenlerin daha sonra sözleşmeli ya da kadrolu öğretmen olmaları halinde hizmet puanı üstünlüğüne göre atamaları yapılabilecektir. Ücretli öğretmenlerin görev yaptıkları yerler de hizmet puanını etkilemektedir. Kalkınmada öncelikli alanlarda çalışan öğretmenler hizmet puanı açısından daha avantajlıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.