1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversite 3. Sınıf Öğrencileri KPSS Lisans Sınavına Girebilir Mi?
Üniversite 3. Sınıf Öğrencileri KPSS Lisans Sınavına Girebilir Mi?

Üniversite 3. Sınıf Öğrencileri KPSS Lisans Sınavına Girebilir Mi?

KPSS başvurularının başlaması ile birlikte üniversite öğrencileri KPSS lisans sınavına girip giremeyecekleri konusunu araştırmaya başladı. İşte cevabı haberimizden öğrenebilirsiniz.

A+A-

Lise veya Lisans KPSS’si

Üniversite 3.sınıf öğrencileri lise veya lisans KPSS’sine girme hakkına sahiptirler. Ancak bunlardan sadece birisini seçerek sınava gireceklerdir. Dolayısıyla her iki sınava da girmeleri mümkün değildir. Lisans sınavını tercih etmeleri durumunda elde edecekleri puanları kullanabilmek için mezun olmayı beklemeleri gereklidir. Zira lisans diplomasına sahip olmadıkları için atamaları gerçekleştirilmeyecektir. Bunun yanı sıra lise sınavına girmeyi tercih etmeleri durumunda ise sadece lise kadrolarına atamaları gerçekleştirilecektir. Lisanstan mezun olunsa dahi lise KPSS sınav sonucu kullanılabilecek ve lise kadrolarına atamaları gerçekleştirilebilecektir.

21 Mayıs 2018 tarihinden önce mezun olacak kimseler için ise herhangi bir tercih hakkının bulunmadığını ifade etmek isteriz. Yani kişi 21 Mayıs 2018 tarihinden evvel mezun olduysa bu durumda lisans KPSS’sine girmek zorundadır, lise KPSS’sine giremeyecektir. Ayrıca tüm bu durumlar ÖSYM sistemi üzerinden kontrol edilebildiği için sistem de kendiliğinden hata verecek ve işlemlerin yapılması mümkün olmayacaktır.

Bu bilgiler ışığında başvurularını yapmak isteyen adaylar lisans KPSS’si için 21 Mayıs tarihine kadar başvuru yapabilirler. 21 Mayıs tarihinin kaçırılması halinde ise 6 Haziran tarihinde geç başvuru imkanı tanınmıştır. Lise ve ön lisans KPSS başvuru tarihleri ise farklıdır.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.