1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversite Çok ama Akademisyen Yok
Üniversite Çok ama Akademisyen Yok

Üniversite Çok ama Akademisyen Yok

Her ilde en az bir üniversite olmasına rağmen, bu üniversitelerde görev yapacak yeterli sayıda akademisyen bulunmuyor.

A+A-

273 Bölümde Hoca Yok
Ülkemizde her ilde bir üniversite açıldı ve üniversitesiz şehir kalmadı. Ancak üniversitelerle orantılı bir şekilde akademisyen yetişmiyor. Akademisyen sayısı yetersiz olduğu için tam üniversitelerdeki tam 273 bölümde hiç profesör, doçent ya da doktor öğretim üyesi bulunmuyor. Bu bölümlerin kontenjanı 14 bin 421 kişi yapıyor. Yani 14 bini aşkın öğrenci sadece araştırma görevlilerinden ders alarak mezun oluyor. Üniversite öğrenimleri boyunca hiç profesör, doçent ya da doktor öğretim üyesi görmeden mezun oluyorlar. 

Söz konusu üniversiteler sadece yeni açılan, gelişmemiş illerdeki okullar değildir. Köklü bir geçmişe sahip olan Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ya da Marmara Üniversitesi gibi üniversitelerde dahi akademisyen olmayan bölümler mevcut. Akademisyen başına 70 öğrenci düşen bölümler mevcut.

En Çok Akademisyen İlahiyat Fakültelerinde Var
Ülkemizde hiç akademiysen açığı olmayan bölümlerin başında ilahiyat fakülteleri yer alıyor. Daha sonra ise tıp, diş hekimliği ve veterinerlik fakülteleri sırayı takip ediyor. Ancak tıp fakültelerinde dahi profesörü olmayan üniversiteler bulunurken, her ilahiyat fakültesinde profesör bulunuyor. 

Hemşirelik bölümünde ise profesör, doçent veya doktor öğretim üyesi bulunmayan üniversiteler mevcut. 98 hemşirelik bölümünün 26’sında akademisyen açığı bulunuyor. Eşit ağırlık bölümlerinde ise akademisyen açığının yüksek olduğu gözlemleniyor. 

Akademisyen Sayısı Yetersiz Geliyor
Ülkemizde yetişen akademisyen sayısı, üniversite ve bölüm sayısının yanında yetersiz kalıyor. Bu durumun sebeplerinin başında üniversite sayısının ve kontenjanlarının çok fazla olması geliyor. Bir üniversitedeki akademisyen başka illere giderek ders vermek durumunda kalıyor. 

İkinci bir sebep ise ülkemizdeki akademisyenlerin günden güne kaybedilmesidir. Barış bildirisini imzalayan akademisyenler meslekten atılırken, KHK’larla da pek çok akademisyenin işine son verilmiştir. Bu durumda üniversitelerdeki akademik kadro büyük oranda azalmıştır. Bu kişilerin yeri liyakate uygun olmayan şekilde yapılan atamalarla telafi edilmeye çalışılmaktadır.

Üçüncü bir sebep ise nitelikli akademisyenlerin yurtdışında çalışmayı tercih etmesidir. Tüm bu sebeplerden ötürü üniversite sayısı çoğalsa da eğitim halen yeterli kalitede değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum