1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversite İşçileri Statü Değişikliği Talep Ediyor
Üniversite İşçileri Statü Değişikliği Talep Ediyor

Üniversite İşçileri Statü Değişikliği Talep Ediyor

Üniversitelerde çalışan işçiler memurlar gibi tayin ve görevde yükselme gibi haklara kavuşmak istiyor.

A+A-

Hangi Hakları İstiyorlar?
Üniversitede görev yapmakta olan işçiler kurdukları platforma aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Bu işçiler sosyal haklar olarak memurlarla eşit olsalar da daha pek çok haktan yoksunlar. Üniversiteli işçiler önlisans, lisans ve yüksek lisans mezunular. Ancak tayin, görevde yükselme gibi memurların sahip olduğu haklara sahip değiller. Bu işçiler kendilerine kadro verilmesini değil, tabi olduklar statünün değiştirilmesini istiyor. Zaten kadroları mevcut ancak hakları eşit değil. 

Memurlar gibi eğitim şartını sağlayan ve KPSS ile atanan kişiler olmasına rağmen, memurlarla aynı haklara sahip değiller. Bu yüzden memur statüsüne geçirilmek istiyorlar. 4857 iş kanununu tabi olarak işçi statüsünde çalıştıkları için memurların sosyal ve özlük haklarından mahrumlar. 

Terfi hakkı, tayin hakkı ve görevde yükselme gibi haklara sahip olmak için yaklaşık 10 yıldır mücadele veriyorlar. Şimdi ise milletvekilleri ve sendikalara seslerini duyurmak için çalışıyorlar. 

Üniversitede işçi pozisyonunda görev yapan bu personeller yalnızca ilk işe başladıkları üniversite bünyesinde çalışabiliyorlar. Halbuki diğer üniversiteler arasında ve dolayısıyla iller arasında da yer değişikliği imkanı sunulması mümkündür. Bunun önündeki tek engel yasal mevzuattır. Yapılacak yasal değişiklik ile bu işçiler memur statüsünde haklara sahip olmak istiyor. Böylece meslekte ilerleme fırsatı da yakalayabileceklerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum