1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversite Memurlarının Eğitim Durumundan Tayini İçin Emsal Karar
Üniversite Memurlarının Eğitim Durumundan Tayini İçin Emsal Karar

Üniversite Memurlarının Eğitim Durumundan Tayini İçin Emsal Karar

Danıştay 2. Daire Başkanlığı tarafından verilen karara göre üniversite memuruna eğitim mazereti nedeniyle muvafakat verilmemesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi.

A+A-

Diğer Memurlara Emsal Olacak 
Üniversitelerde idari personel olarak görev yapan memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmalarına rağmen nakil hakları bulunmuyor. Çoğu zaman mazeret belirterek tayin isteyen memurlara bu hakları da tam olarak verilmiyor. Zira son olarak yaşanan bir olayda idari personelin eğitim gerekçesi ile mazeret tayini eski kurumunun muvafakat engeline takıldı. Eğitim gerekçesiyle tayin isteyen idari personel yeni görev yerine başlayabilmesi için muvafakat talebinde bulundu. Ancak bu talep eski kurumu tarafından reddedildi. 

Personel olayın peşini bırakmayarak konuyu yargıya taşıdı ve Danıştay’a kadar götürdü. Danıştay İkinci Daire Başkanlığı ise konu hakkında kar arını açıkladı. Danıştay’a göre üniversite memuru olan kişiye muvafakat verilmemesi hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Bu sebeple de kurumun işleminin iptal edilmesi gerektiği belirtildi. 

Danıştay tarafından verilen bu karar aynı durumda olan diğer memurlar için de emsal teşkil edecektir. Ancak tayin amaçlı olarak kötüye kullanılmaması da önem arz etmektedir. Aksi takdirde hakkın kötüye kullanılması söz konusu olacaktır. Üniversite personellerine bu vesileyle tayin hakkının verilmesi gerektiğini de belirtmek gerekir. Üniversitelerin özerk bir yapıya sahip olduğu her seferinde gerekçe olarak gösterilse de bu düzenlemenin yapılmasına engel değildir.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.