Üniversite mezunlarına GSS müjdesi

Üniversite mezunlarına GSS müjdesi

Genel Sağlık Sigortası (GSS) sistemi dahilinde hem imkanlardan faydalanmak hem de borç yükünü hafifletmek için üniversite mezunlarına özel olmak üzere 2 yıl geçerlilik hakkı tanınıyor. GSS’den 2 yıl yararlanma detayları haberimizde…

Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş sağlık sektöründen hızlı ve tam teşekküllü bir şekilde faydalanmak istiyor. Sigorta burada önemli bir etken olurken; bazı durumlarda iş sahibi olmadan da GSS’den faydalanmak mümkün oluyor.

Yapılan son açıklamalara göre uzun süredir merakla takip edilen konular arasında yer alan GSS primlerinden muaf olmak veya iş sahibi olmadan sigorta haklarından faydalanmak fikri üzerine yapılan çalışmalardan olumlu sonuçlar elde edildi.

Birçok vatandaşın bilgisi dışında olduğu için hak mahrumiyeti yaşadığı GSS sağlık sigortası kapsamında; üniversite mezunu vatandaşların okullarından mezun olmalarının akabinde 2 yıl boyunca haklarından faydalanmaya devam ettiği belirtildi.

10 Şubat 2016 Kararları Geçerli Olacak

Pandemi sürecinden dolayı okullarda ve özellikle üniversitelerde yaşanan akademik takvim aksaklıkları ile milyonlarca öğrenci için GSS prim borcu sıkıntısının başlayacağı iddia edilirken; kanunda yer alan maddeler uyarınca bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ve mezun öğrencilerin mağdur edilmeyeceği beyan edildi.

Söz konusu maddeler dahilinde; 10 Şubat 2016 yürürlüğe giren maddelere referans ile; okul ve üniversite ile ilişiği kesilmiş olan mezun öğrencilerin 2 yıl boyunca hak mahrumiyeti yaşamayacakları ve ücretsiz olarak GSS’den faydalanacakları açıklandı.

Yaş Şartı Etkisi!

Söz konusu durumu ihlal eden tek konunun ise yaş şartı ile gündeme geldiği ve öğrencilerin mezuniyetlerinin akabinde 2 yıl boyunca hakkettikleri GSS sosyal haklarından; yaş şartına takılmaları durumunda faydalanamayacakları beyan edildi.

Yapılan açıklamalara göre bu durumda da; hiçbir sosyal güvenceye sahip olmayan kişilerin gelir testinde geliri limitin üzerinde çıkması halinde, prim borcu ile mükellef tutulacağı ve söz konusu kişilerin; aylık 88.29 TL ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabileceği beyan edildi. 

Normal şartlarda kendi primini ödeyen veya her ne şartta olursa olsun GSS prim borcu için 60 gün borçlu olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden ücretsiz şekilde yararlanması mümkün olmazken; Cumhurbaşkanlığı kararı ile borçlu vatandaşların da yıl sonuna kadar hak mahrumiyeti yaşamamasına karar verildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum