1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversite Öğrencilerine 1500 TL Burs Hangi Kurumlar Veriyor
Üniversite Öğrencilerine 1500 TL Burs Hangi Kurumlar Veriyor

Üniversite Öğrencilerine 1500 TL Burs Hangi Kurumlar Veriyor

Üniversite sınavından başarılı olan öğrenciler için her ay karşılıksız olmak üzere 1500 TL’ye kadar burs ödemesi yapılıyor. Peki hangi kurumlar ne kadar burs veriyor? Detaylar haberimizde…

A+A-

Türkiye genelinde Üniversitelere giriş sınavlarından başarılı sonuçlar elde eden ve yaptıkları tercihler sonrasında üniversitelere kayıt yaptırma hakkını elde eden öğrenciler için önemli bir süreç olan burs başvuruları dönemi başladı.

Öğrenciler üniversite okudukları şehirde, genel iaşe giderleri ve temel eğitim giderlerini karşılaşabilmek için burs ödemelerine ihtiyaç duymaya devam ediyor. Konu ile ilgili olarak ise hem devlet hem de vakıflar bu süreçte en önemli burs ödeme mercileri olmaya devam ediyor.

Devlet Bursu 500 TL ile 1500 TL Arasında Değişiyor

Öğrenciler merkezi karar mekanizması ile takdir edilen burs ödemelerinden faydalanabilmek için her sene olduğu gibi bu sene de KYK’nın ilan edeceği tarihler arasında burs başvurularını yapacaklar. Devletin karşılıksız olarak verdiği burslar ise lisans, Yüksek lisans ve Doktora için kademeli olarak 500 TL, 100 TL, 1500 TL olarak takdim edilecektir.

Hangi Vakıf Ne Kadar Burs Veriyor 

Her vakıf her öğrenciden farklı taleplerde bulunurken, kimi vakıflar iş hayatına atıldıktan sonra benzer şekilde başka öğrencilere burs verilmesi şartı ile ödeme yapıyor bazı vakıflar ise mezuniyet sonrasında gönüllü hizmet talep ediyor. Karşılıksız olarak burs veren vakıfların sayısı da az değil.

Aylık ödeme meblağı olarak 250 TL’den başlayıp 1500 TL’ye kadar çıkan lisans burs ödemeleri için her vakıfın belirlediği ödeme takvimi ve başvuru şartları da ayrıca vakıfların internet sitelerinden öğrenilmesi gerekiyor.

Limak Vakfı bünyesinde başlatılan Türkiye’nin Mühendis Kızları projesi kapsamında 9 ay zarfında aylık olarak 600 TL ödeme yapılıyor.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Vakfı burs başvuruları 1-30 eylül arasında alınırken, vakıf uygun gördüğü öğrencilere geçen sene 450 TL aylık ödeme yapmıştı.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) geçen yıl verdiği burs rakamı 665 TL iken, Anadolu Vakfı ise 9 ay süre boyunca karşılıksız burs vermeye devam ediyor.

Bir diğer vakıf olan Sağlık ve Sosyal Yardım Vakfı burs miktarı 400 TL olarak belirlenirken, başvurular ise 13 Eylül’e kadar devam edecektir. Önemli bir burs merkezi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü ise 15 Eylül – 30 Ekim arasında kabul ettiği başvurular sonucunda 250 TL ödeme yapıyor.

TÜBİTAK Burs Başvuruları sonucunda başarılı olan adaylar için 750 TL ile 2.000 TL arasında ödeme yapılırken, ÖSYM tercihlerinde daha önce belirlenen alanlara yerleşen öğrencilere ise 1750 TL ile 5000 TL arasında aylık ödeme yapılmaktadır.

Öğrencilerin merakla bekledikleri  ve takip ettikleri Sabancı Vakfı bursları 600 TL olarak ilan edilirken, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ise 700 TL ile 1400 TL arasında burs ödemeleri yapıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.