Üniversite Okuyacak Öğrencilere Uyarılar

Üniversite Okuyacak Öğrencilere Uyarılar

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı tarafından üniversite okumak için il dışına giden öğrencilere uyarılar geldi.

Yurt İle Anlaşırken Nelere Dikkat Etmeli?
Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Genel Başkanı Aziz Koçal, il dışında okuyacak öğrenciler için önerilerde bulundu. Öğrencilerin öncelikli tercihi KYK yurtları olmaktadır. Ancak bu yurtlara yerleşilmemesi halinde öğrenciler özel yurt ya da öğrenci evi gibi seçeneklere yönelmektedir. 

Özellikle barınma yeri arayan öğrencilere yurt ve ev konusunda tavsiye verdi. Yurtlarda kalan öğrenciler, yurt tarafından sunulan imkanların tamamını sözleşmeye yazdırılmalıdır. Temizlik, güvenlik, sağlanan eşyalar, yemek gibi konularda ayrıntılar belirlenmelidir.  Daha sonra yerine getirilmeyen haklar için hak iddia edilebilecektir. Böylece öğrenciler mağdur olmayacaktır. Yurt tarafından kayıt esnasında depozito talep edilmektedir. Bu depozitolar da 1 aylık yurt ücretinden fazla olmamalıdır. Bu ücret daha sonra iade edilecektir. İade edilmeme şartları da sözleşme ile belirlenmelidir.

Ayrıca öğrencilere 1 yıllık sözleşme imzalatılmaktadır. Ancak öğrenciler memnun kalmamaları halinde sözleşme süresinin dolmasını beklemeden sözleşmeyi feshedebilecektir. 1 yıllık ücret peşin olarak istenemez. Sözleşme 15 Eylül’e kadar feshedilirse kalan ücretin yüzde 10’u ödenecektir. Bu tarihten sonraki fesihler içinse kalan ücretin yüzde 30’unun ödenmesi gerekir.  Bunların dışında cayma ücreti alınamaz. 

Ev Tutarken Dikkat Edilecekler
Ev kiralayarak konaklamak isteyen öğrenciler de kontrat yaparken dikkatli olmalıdır. Ev tutulurken evin hasarlı kısımları sözleşmeye yazılmalıdır. Evde kaç kişinin kalacağı da sözleşmede yazılmalıdır. 

Ev sahibi tarafından her ay için senet imzalatılabilmektedir. Bu durumda kiracılar 1 yıl dolmadan çıkarsa bir yıllık kirayı almayı amaçlarlar. Öğrenciler bu durumda bir yıllık senede imza atmamalı, her ay için ayrı senet yapmalıdır. Senetler nama yazılı olarak düzenlenmelidir ve bir kopyası alınmalıdır.

Çocuğu için ev ya da kiralamaya çalışan veliler de bu uyarıları dikkate almalıdır. Sahte emlakçılara dikkat edilmelidir. Ayrıca evi göstermeden kaparo istenmesi halinde ödeme yapılmamalıdır. Böylece aileler çocuklarını güvenle emanet edebileceklerdir. Öğrenci evi ve sorumlulukları konusunda çocuklarına güvenebiliyorlarsa özel eve çıkmalarına imkan tanımalıdırlar. Böylece öğrenciler güvenli bir şekilde barınabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.