1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversite Tercihleri 23’ünde Başlıyor
Üniversite Tercihleri 23’ünde Başlıyor

Üniversite Tercihleri 23’ünde Başlıyor

YKS sınav sonuçları ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasından yayınlandı ve ardından adaylar üniversite tercihleri için beklemeye başladı.

A+A-

Tercihler Nasıl Yapılacak?
Üniversite tercihleri ÖSYM’nin aday işlemleri sayfası üzerinden online olarak yapılacak. Tercih yapabilmek için TYT sınavından en az 150 ve üzeri puan almak gerekmektedir. Alan Yeterlilik Testi’ne giren adaylar ise en az 180 puan almış olmaları durumunda lisans bölümlerini tercih edebileceklerdir. 

Tercihler internet üzerinden yapılacak ve sadece adaylar erişim sağlayabilecek. 23 Temmuz tarihinde başlayacak olan tercihler 29 Temmuz tarihinde de sona erecek. Tercih yapacak adayların yaptıkları tercihin çıktısını almaları gerekmektedir. Herhangi bir sorun olması durumunda bu çıktı ile hak iddia edilebilecektir. 

Tercihlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
Öğrenciler ve velileri nasıl bir tercih yapacakları konusunda tereddütler yaşamaktadır. Bu konuda uzmanlar daha sakin olunmasını tavsiye etmektedirler. Genellikle aile baskısı ile bazı bölümlere yönlendirmeler yapılmaktadır. Sonradan öğrenciler bu bölümlerden memnun kalmamakta ancak iş işten geçmiş olmaktadır. İşte böylesi bir durumla karşılaşmamak için karar öğrencinin kendisine bırakılmalıdır. 

Tercih yaparken üniversitelerin eğitim kalitesi, bölümlerin iş imkanı gibi hususlar muhakkak göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca varsa üniversitelerin iş dünyası ile işbirlikleri de gözden geçirilmelidir. Bu sayede henüz öğrenciyken dahi büyük fırsatlar ile karşılaşmak mümkün olacaktır. 

Sıralamaya Dikkat Edilmeli
Öğrenciler genellikle aldıkları puan ile bölüm tercihi yapma eğilimindedirler ancak puanlar yanıltıcı olabilmektedir. Zira her yıl puanlar değişiklik göstermektedir. İşte bu nedenle geçen yıla göre kıyaslama yaparken sıralama esas alınmalıdır. Ayrıca öğrenci boşta kalmak ve bir sene daha hazırlanmak istemiyorsa tercihlerinde sıralamasından yüksek olan üniversitelere ek olarak düşük üniversiteleri de yazmalıdır. Böylelikle yüksek sıralamada olanlar ya da tam sıralamasında olan üniversiteler gelmezse en kötü ihtimalle düşük sıralamadaki üniversiteler gelecektir. 
Ölü tercih yapmamak için puanı yüksek olan üniversiteleri ve bölümleri üst sıralara yazmak daha mantıklı olacaktır. Aksi takdirde tercihleriniz boşa gidebilecektir. Bir diğer önemli husus ise istenilmeyen bölümlerin tercihlerde yer almamasıdır. Sırf yüksek puana sahip diyerek istenilmeyen bölümlerin tercihlere yazılması yanlış bir yaklaşımdır. Zira bu bölümlerin gelmesi durumunda istenilmeyen bir bölüme gidilmesi söz konusu olabilecektir. 

Geçtiğimiz yıl TYT sınavına giren adayların puanları da iki yıl boyunca geçerli olmaktadır. Ücretini yatırarak başvuruda bulunan adaylar da bu süre zarfında tercih yapabilecekler. Puanları ve sıralamaları bu yılki sıralamaya göre güncellenecektir. Böylelikle daha isabetli bir tercih yapmaları mümkün olacaktır. Eğer geçtiğimiz yıl bir bölümü kazanmış ve kayıt yaptırmışsa bu yıl okul puanında kırılma meydana gelecek ve puanlar düşecektir. Tercih yapacak adayların bu konuyu dikkate almaları gerekmektedir. Tercih sonuçlarının açıklanması sonrasında yerleşemeyen adaylar için ikinci bir tercih hakkı da verilecektir. Böylelikle yerleşme imkanı elde edebileceklerdir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.