Üniversiteler GYS Sözlü Sınavlarında Sıralamayı Bozmayacak

Üniversiteler GYS Sözlü Sınavlarında Sıralamayı Bozmayacak

Sürekli olarak tartışma konusu olan görevde yükselme sözlü sınavı puanları bu kez sıralamayı etkilemedi.

Personellerin Hakları Yenmedi
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında üniversitelerde görevde yükselme sınavlarına sözlü sınav da eklenmişti. Bu durum haksızlıklar yaşanmasına neden olmuştu. Zira yazılı sınavlarda yüksek alan adaylar sözlü sınavlardan düşük puan verilerek elenmekteydi. Kamuoyunda ciddi tepkiler çeken bu durum karşısında bazı üniversiteler harekete geçti ve tüm adaylara 100 puan vermeye başladı. Bazı üniversiteler ise herkese 100 vermek yerine sıralamayı değiştirmeyecek puanlar verilmesine karar verdi. Böylelikle sıralamalar değişmedi ve yüksek puan alan adayların hakları yenmemiş oldu. 

Tüm adaylara 100 puan veren üniversiteler arasına Dokuz Eylül Üniversitesi ile Cumhuriyet Üniversitesi de eklendi. Burada görev yapan sivil memurlar ise bu uygulamaktan duydukları memnuniyeti dile getiriyorlar. Ancak bu durumda da mülakat formaliteden öteye geçmemektedir. Her ne kadar bazı üniversiteler böylesi adil bir uygulamaya yönelseler de farklı puanların oluştuğu üniversiteler de söz konusu olabilmektedir. Dolayısıyla tüm personellerin haklarını savunmak adına bu uygulamanın kaldırılması ya da tekdüze bir hale getirilmesi gereklidir. 

Sözlü sınavlardan düşük puan alan adayların itiraz etme hakları bulunsa da bu süreç uzun sürebilmektedir. Ayrıca süreç sonucunda hakkına kavuşup kavuşamayacağının da bir garantisi bulunmamaktadır. Bu nedenle yetkililerin bu konu üzerine özellikle eğilmeleri talep ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.