1. HABERLER

  2. HABER

  3. Üniversitelerin Bölünmesi Hakkında Kanun Tasarısı Mecliste
Üniversitelerin Bölünmesi Hakkında Kanun Tasarısı Mecliste

Üniversitelerin Bölünmesi Hakkında Kanun Tasarısı Mecliste

Üniversitelerin bölünmesi ve yeni üniversitelerin kurulması hakkındaki kanun tasarısı Meclis Genel Kurulu’na geldi.

A+A-

Birçok Düzenleme Var. Genel Kurul gündemine getirilen bu kanun tasarısında sadece üniversitelerin bölünmesi değil aynı zamanda öğrenci affı, imar barışı, gençlere destek, yaşlılık aylığı, emeklilere 1.000 lira ikramiye gibi daha birçok düzenleme yer almaktadır.

Üniversitelerin bölünmesi düzenlemesi ile birlikte 13 yeni üniversitenin oluşturulması hedefleniyor. Bunun yanı sıra 2 farklı üniversitenin de kurulması ve tüm bunların kadro ihdasları da düzenleme içerisinde yer almaktadır.

Bu düzenlemeler ile birlikte YÖK’e de ciddi yetkiler verilmektedir. Böylelikle YÖK’ün denetim etkinliğinin aktarılması düşünülmektedir. Personel eksiği için de geçiş prosedürlerinin esnetilmesi yoluna gidilmektedir.

Ayrıca yükseköğretim kurumlarının mallarına haciz konulması uygulaması eğitim öğretim döneminin dışında yapılmaya başlanacak. Bu da öğrencilerin mağdur olmaması eğitimin aksamaması için önemli görülmektedir.

Üniversitelerden Tepki. Bu düzenlemelere karşın birçok kesimden tepkiler gelmeye devam ediyor. Ancak uygulamada herhangi bir değişikliğe gidilmesi söz konusu olmamaktadır. Başta İstanbul Üniversitesi olmak üzere pek çok üniversitenin akademik kadrosundan ve öğrencilerinden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan artan sayı nedeniyle kalitenin düştüğünü ifade ederek bu sorunun giderilmesi için çalıştıklarını dile getirdi. Özellikle Tıp öğrencilerinden ciddi tepki aldıklarını ifade eden Erdoğan bu sebeple İstanbul Üniversitesi ibaresinin kaldırılmayacağını dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.