Üniversiteli Öğrenciler Emekli Olabilecek

Üniversiteli Öğrenciler Emekli Olabilecek

Üniversite öğrenimlerini gördükleri süre zarfında sigorta primlerini yatırma hakkı bulunmayan öğrenciler için yeni bir imkan sağlandı. Buna göre öğrenciler de emekli olabilecek.

Üniversite öğrenimleri sırasında sosyal sigortalar genelgesi kapsamında kendi şahısları adına prim yatıramayan vatandaşlar, yapılan yeni düzenleme ile bundan sonraki süreçte kendi şahısları adına sosyal sigorta (SGK) primlerini yatırabilecekler.

Yeniden düzenlenen uygulamanın sonrasında öğrenciler eğer talep ederlerse bir nevi öğrencilikleri sırasında kendi sigorta masraflarını karşılayarak, çalışanların bulunduğu statüdeki bütün imkanlardan faydalanabilecekler. 

Yapılan düzenleme sonrasında telep eden öğrenci eğer sigorta primi yatırırsa burada yatırdıkları her gün hesaplanarak emeklilik sürecinde avantaj olarak görülecek ve emeklilik hesaplamasında prim günlerini tamamlamaya yardımcı ödemeler kayıt altında tutulacaklar. Ayrıca 18 yaşını aşmış olan öğrencileri kapsayan uygulamada, öğrenci kendi talebi ile prim yatırırsa, sigortalı olduğu kapsamdan faydalanarak, sağlık hizmetlerinden de yararlanabilecek.
Öğrenci talep eder ve imkanları dahilinde sigorta primini öderse ödemelerin aylık prim gibi yatırılması bekleniyor. 

Yatırılacak olan sigorta primlerinin alt ve üst limitleri de mevcut ve yatırılan prim ne kadar yüksekten yatarsa emeklilik maaşı o kadar artmış oluyor. 

Alt limit olarak belirlenen rakam; 2.558 ile üst rakam olarak belirlenen limit de 19.188 lira olarak belirlendi. Bu rakamların yüzde 32 si prim olarak ödeneceği için, talep edenlerin en az 818 lira en fazla ise 6.140 lira aylık olarak yatırılması bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.