1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversitenin Düzenlediği Görevde Yükselme Sınavı İptal Edildi
Üniversitenin Düzenlediği Görevde Yükselme Sınavı İptal Edildi

Üniversitenin Düzenlediği Görevde Yükselme Sınavı İptal Edildi

Adıyaman Üniversitesi tarafından yapılan görevde yükselme sınavı Gaziantep Bölge İdare Mahkemesince hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edildi.

A+A-

Sözlü Sınav Soruları Tutanağa Bağlanmadı
Adıyaman Üniversitesi personellerine görevde yükselme sınavı gerçekleştirdi. Sınav neticesinde yazılı sınavdan 80 puan alan aday sözlü sınavdan 40 alarak elendi. Bunun üzerine ilk derece mahkemesine başvuruda bulunan adayın başvurusu mahkeme tarafından reddedildi. Ancak sonrasında bölge idare mahkemesine başvuran aday istediği neticeyi almayı başardı. 

Bölge idare mahkemesinin kararında sözlü sınavın usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmediği belirtildi. Her ne kadar jüriler tarafından verilen puanlar ayrı ayrı hesaplanmış ve tutanağa bağlanmış olsa da A sınıfı soruların sözlü sınav öncesinde tutanağa geçirmediği belirlendi. Bu nedenle de sözlü sınavın usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmediği belirtildi. 

Sözlü sınavın hukuksuz bir şekilde neticelendirilmesinin ardından sınav iptali gündeme gelecektir ve kişiye hakkının verilmesi sağlanacaktır. Adıyaman Üniversitesi özelinde verilen bu karar diğer tüm kamu kurumlarını yakından ilgilendirmektedir. Zira bu usullere aykırı bir şekilde yapılan tüm sözlü sınavlar yargı tarafından denetlenecek ve iptali gündeme gelecektir. Kamu kurumlarının sözlü sınavların iptal edilmesinin önüne geçmek adına bu usullere uyması gereklidir. Ancak bu sayede hakkaniyetli bir sözlü sınav yapılması mümkün olacaktır. Böylelikle personeller arasında adalet ve liyakat duygularının hakim kılınması mümkün olacak ve kamu hizmetlerinin de kalitesi artacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.