1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Üniversiteye Erişimde Avrupa'yı Geride Bıraktık
Üniversiteye Erişimde Avrupa'yı Geride Bıraktık

Üniversiteye Erişimde Avrupa'yı Geride Bıraktık

Eurostudent VI projesi kapsamında yapılan araştırma neticesinde Türkiye'de üniversiteye erişim oranının Avrupa'ya göre daha yüksek olduğu belirlendi.

A+A-

Ben Okuyamadım Çocuğum Okusun
Üniversite öğrencilerinin ailelerinin profillerini analiz eden Eurostudent VI projesi ilginç veriler elde etti. Bu kapsamda ailesi lisans mezunu değilken kendisi üniversiteye giden öğrenci sayısının %79 olduğu belirlendi. Bu tüm Avrupa ülkeleri arasında en yüksek rakama tekabül ediyor. Zira Fransa'da bu oran %40, Danimarka'da %25 ve Norveç'te de

%22 olarak belirlendi. 
Ailelerin gelir durumlarına göre üniversite öğrencileri analiz edildiğinde Türk ailelerinin fedakarlığı da ortaya çıktı. Zira düşük gelirli olmasına rağmen çocuğunu üniversiteye yollayanların oranı Finlandiya'da yüzde 15, İsveç'te ise 13 çıkarken ülkemizde yüzde 34 oranında olduğu belirlendi.

Elbette ki bu oranları etkileyen birden fazla faktör söz konusudur. Ancak yine de ülkemiz açısından değerlendirildiğinde yoksul ailelerin, çocuklarının üniversite eğitimine oldukça önem verdiklerini görüyoruz. Ayrıca 81 ilimizin tamamında en az bir üniversite olması da üniversiteye erişimi kolaylaştırmıştır. Bu da üniversiteyi kazanan öğrenci sayısının ciddi manada fazla olmasını sağlamıştır. Fakat bu durum niteliğin düşmesine neden olduğu gibi mesleki eğitimlerin de gözardı edilmesine sebep olmuştur. Bu yüzden mesleki eğitimeyonelik yeni tedbirler alınması da gündemde yer alan konulardan birisidir. Genel olarak bakıldığında ülkemizin eğitim konusunda bilinçlendiğini görmek tüm herkesi sevindirmektedir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum