Üniversiteye Geçiş Eski ve Yeni Sınav Farklılıkları

Üniversiteye Geçiş Eski ve Yeni Sınav Farklılıkları

Üniversiteye geçişte eski sınav ile yeni Yükseköğretim Kurumları sınavının uygulama yönünden farklılıkları ve yeni sınavın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Sınavında adayların hangi puan türleri için hangi testleri yapmaları gerekir.

Üniversiteye geçiş siteminde sınavların uygulanması bakımından yapılan değişiklikler şunlardır.

Eski sistemde sınavlar Mart ve Haziran aylarında 3 hafta sonunda 5 günde 6 oturumda 18 puan türü şeklinde yapılmaktaydı. Yeni sistemde artık sadece Haziran ayında 1 (Bir) hafta sonunda, 2 gün içerisinde, 3 (Üç) oturum halinde ve 5 (Beş) puan türü için sınav yapılacak.

Soru içeriği ve soru sayısı bakımından ise eskiden birinci oturumda Türkçe, Temel Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler olmak üzere 160 adet soru sorulmaktaydı. Yeni sistemde ise Temel Yeterlilik Sınavında aynı derslerden 120 adet soru gelecektir.

Sınavın ikinci oturumunda ise eskiden Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Matematik, Fen Bilimleri(Fizik, Kimya, Biyoloji), Sosyal Bilimler 2, (Tarih 2, Coğrafya 2, Felsefe Grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere toplam 340 adet soru sorulmaktaydı.

Yeni sistemde ikinci oturumda Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) yapılacak ve Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 (Tarih 1, Coğrafya 1) ve diğer dersler aynı eskiden olduğu gibi ama toplam 160 soru ile cevaplanacak soru sayısı aşağıya çekildi.

Adayların hedefinde bulunan bölümün puan türüne göre kendilerine hangi puan türünde hangi testleri yapmaları gerektiği konusu ise şöyledir.

Öğrenci Sözel puan almak istiyorsa Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 testlerini cevaplayacaklardır.

Sayısal Puan isteyen öğrenciler ise Matematik, Fen Bilimleri testlerini yapacakladır.

Eşit Ağırlık Puanı için öğrenci Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 ve Matematik testlerini cevaplayacaklar.

Sözel-Eşit Ağırlık puanı isteyen öğrenci Türk dili ve edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2 ve Matematik testlerini çözümleyeceklerdir.

Sayısal-Eşit Ağırlık puanı isteyen öğrenci Türk dili ve edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Matematik, Fen Bilimleri testlerini çözeceklerdir.

Sözel-Sayısal-Eşit Ağırlık puanı için ise Türk dili ve edebiyatı, Sosyal Bilimler 1, Sosyal Bilimler 2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin tamamını cevaplamaları gerekmektedir. 
 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.