Üniversiteye giriş tercih işlemleri başladı

Üniversiteye giriş tercih işlemleri başladı

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren üniversiteye giriş işlemleri için tercih döneminin başladığı resmen ilan edildi. ÖSYM AİS sistemi üzerinden yapılacak olan tercihler 9 gün süre ile açık olacak sistem üzerinden yapılacak. İşte detaylar…

2019-2020 eğitim öğretim döneminin sonunda yapılan ve üniversitelere giriş için zorunlu tutulan üniversiteye giriş sınavı dahilinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih döneminin başlatıldığı ilan edildi.

ÖSYM resmi internet sitesinden yayımlanan takvim bilgilerine riayet edilerek başlatılan tercih süreci için adayların YKS sınav puanları dahilinde üniversite tercihlerini sunması gerekiyor.

Her öğrenci kabul edileceği üniversite ile ilgili olarak bölüm analizi yaparken; adayların bu süreçte en çok dikkat etmesi gereken husus ise; ilgili bölümün daha önceki yıllar içerisinde kabul ettikleri öğrencilerin başarı sıralaması olacak.

Puan Odaklı Tercih Yapılmamalı!

Öğrencilerin tercih döneminde en sık yaptıkları hataların başında tercih kriteri geliyor. Öğrenciler YKS sınav puanı ile tercih edecekleri bölümlerin daha önceki yıllarda kabul ettikleri öğrenci puanlarına bakarak işlem yapıyor.

Uzmanların uyarılarına göre bu yöntem doğru bir tercih döneminin tecrübe edilmesinin önünde büyük bir engel oluyor. Çünkü ilgili bölümlerin öğrenci kabul puanları her sene farklı parametrelere göre değişkenlik gösterebiliyor.

Adaylar özellikle Koronavirüs (Covid 19) gibi bir pandemi sürecinin ardından değişen puanlama sitemi dahilinde yanlış yapmasınlar diye uyarılarda bulunuluyor.

Sıralama Odaklı Tercihler Daha Olumlu Sonuç Verecek

Puanlama yerine adayların tercih edecekleri fakülte ve bölümlerin daha önceki yıllarda kabul ettikleri öğrencilerin başarı sıralamasına odaklanarak tercih hazırlanması, doğru sonuç alabilmek için daha doğru bir kriter aracılığı ile tercih yapmaya sebep veriyor.

Tercihler Ne Zaman Sona Erecek?

2020 YKS tercihleri ÖSYM tarafından açıklandığı üzere 6 Ağustos 2020 tarihinde başladı. 9 süre ile yayında kalacak olan AİS başvuru sitemi 14 Ağustos 2020 gün sonunda kapanacaktır. Adayların bu süreç içerisinde tercihleri hazırlaması ve ÖSYM sistemi üzerinden kaydetmesi önem arz etmektedir.

Adaylar sadece tercih ettikleri bir okula kayıt yaptırmak isterse ve alternatif tercih sunulmasını talep etmezse, bu ibareyi sistem üzerinden işaretleyebilecektir.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.